Ostrzeżenia

Ostrzeżenia meteorologiczne - burze

Burze
Stopień: 2
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm.
Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może ulec zmianie.
Ważne: Od: 2024-06-21 19:00 Do: 2024-06-22 08:00.

xdgANk0cWb7V24MAAAAAElFTkSuQmCC

Informacja ZUS - Kończy się czas na roczne rozliczenie składki zdrowotnej

Do 20 maja przedsiębiorcy opodatkowani skalą podatkową, podatkiem liniowym lub ryczałtem ewidencjonowanym muszą złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za 2023 rok. Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne należy wykazać w dokumencie rozliczeniowym ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 roku. Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata, to płatnikowi będzie przysługiwał jej zwrot. Warunkiem jest, aby nie miał zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych. Natomiast, gdy z rozliczenia wychodzi niedopłata, to należy uregulować różnicę w terminie płatności składki za kwiecień, czyli do 20 maja br. - informuje Krystyna Michałek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.

Specjalny kalkulator
W obliczeniu rocznej składki na ubezpieczenie zdrowotne pomoże dedykowany do tego celu kalkulator, który znajduje się na stronie głównej ZUS-u w kafelku „Kalkulatory ZUS” po prawej stronie na ostatniej pozycji – link https://www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/kalkulator-rocznej-skladki-zdrowotnej. Kalkulator dostępny jest także w programach Płatnik i ePłatnik. 

Jak uzyskać zwrot nadpłaconej składki zdrowotnej
Jeśli z rozliczenia wychodzi nadpłata i płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, to na profilu płatnika na PUE ZUS zostanie utworzony wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Formularz będzie dostępny w widoku „Dokumenty i wiadomości”, w sekcji „Dokumenty robocze”. Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE najpóźniej do 3 czerwca 2024 r. Następnie ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek, najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, ZUS rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca tego roku.
Uwaga!
Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, może je przekazać najpóźniej do dnia, w którym złoży wniosek o zwrot nadpłaty, a jeśli się nie składa takiego wniosku, to do 1 lipca 2024 r.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

« wstecz