Ostrzeżenia

Opady marznące

Opady marznące

Zjawisko: Opady marznące/1

Stopień zagrożenia: 1

Czas obowiązywania: od godz. 18:00 dnia 19.12.2022 do godz. 04:00 dnia 20.12.2022

Przebieg: Prognozowane są słabe opady marznącego deszczu, powodujące gołoledź.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90 %

Ogólna charakterystyka Gminy

Miejsko-Wiejska Gmina Dobrzyń nad Wisłą jest jedną z 34 gmin miejsko-wiejskich w województwie kujawsko-pomorskim i jedną z dwóch na terenie powiatu lipnowskiego. Gmina zajmuje powierzchnię 115,44 km2 z czego 5,5 km2 zajmuje miasto, pozostałe 109,9 km2 to obszary wiejskie. Położona jest w południowo-wschodniej części województwa kujawsko-pomorskiego. Jest jedną z dziewięciu jednostek samorządu terytorialnego wchodzącego w skład powiatu lipnowskiego, który sąsiaduje z powiatem rypińskim, włocławskim, toruńskim, aleksandrowskim i golubsko-dobrzyńskim. Leży ona nad rzeką Wisłą, bezpośrednio nad Włocławskim Zbiornikiem Wodnym, największym w promieniu 300 km. Gmina sąsiaduje z miastem Włocławek, z gminami Wielgie i Tłuchowo w powiecie lipnowskim, z gminami Włocławek i Fabianki w powiecie włocławskim oraz gminą Brudzeń Duży w powiecie płockim, w województwie mazowieckim.W strukturze województwa kujawsko-pomorskiego, Gmina Dobrzyń nad Wisłą, należy do gmin średnich pod względem powierzchni i do gmin większych pod względem liczby ludności. Gmina Dobrzyń nad Wisłą skupia 30 miejscowości, a pod względem administracyjnym wydzielono 24 sołectwa. Są to: Grochowalsk, Główczyn, Szpiegowo, Dyblin, Kochoń, Kisielewo, Tulibowo, Płomiany, Glewo, Kamienica, Wierznica, Kolonia Chalin, Stróżewo, Mokowo, Krojczyn, Lenie Wielkie, Krępa, Mokówko, Strachoń, Ruszkowo, Chalin, Zbyszewo, Bachorzewo i Michałkowo.

Siedzibą władz samorządowych gminy jest miasto Dobrzyń nad Wisłą (jedno z najstarszych miast polskich - (lokację miejską uzyskało prawdopodobnie przed 1230 roku na prawie lubeckim). Według legendy z Dobrzynia nad Wisłą wywodzi się pierwsza studentka-Nawojka.

Ze względu na nadwiślańskie położenie od wielu lat aktywnie uprawianym sportem jest windsurfing. Na wysokim brzegu Wisły(skarpa wiślana) od kilku lat odbywają się zawody rowerowe MTB.
W nawiązaniu do historii i dobrzyńskich tradycji co roku w Dobrzyniu nad Wisłą przyznawane są nagrody im. A. A. Kochańskiego (nadwornego matematyka Jana III Sobieskiego pochodzącego z ziemi dobrzyńskiej) dla osób zaangażowanych w promowanie dobrego imienia ziemi dobrzyńskiej.  

  • Mapa Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą z podziałem na...
  • Widok na budynek Urzędu Miasta i Gminy od strony głównej
baner toplayer