Zapraszamy do cyklicznego zapoznaniawania się z poniższymi meteriałami dotyczącymi bezpiecznego poruszania się w internecie.

Znajdziemy tu informacje o zagrożeniach jakie mogą czekać zarówno na nieświadomych, jak i bardziej obytych z cyfrowym światem użytkowników.

Wszelkie materiały pochodzą ze stron CERT Polska oraz NASK czyli państwowego instytut badawczego nadzorowanego przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów.

https://cert.pl/

https://www.nask.pl/


Fałszywe SMSy – plaga ostatnich miesięcy

„Phishing” krzyczy do nas z nagłówków w gazetach, kampanii edukacyjnych czy ostrzeżeń publikowanych w social mediach. Ale czy jesteśmy świadomi jak poważne jest to zagrożenie i jak trudne konsekwencje niesie? Żeby zmierzyć się z tematem fałszywych SMS-ów powinniśmy zacząć od definicji. Phishing to taka metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, a robi to w celu wyłudzenia poufnych informacji czy np. zainfekowania komputera szkodliwym oprogramowaniem.

Pełna treść artykułu oraz informacje o możliwych do podjęcia krokach przeczytasz po aresem:

https://cert.pl/baza-wiedzy/falszywe-smsy/


28 listopad 2023 - Dane medyczne Polek i Polaków wyciekły do sieci - Laboratoria ALAB oficjalnie potwierdza wyciek danych

Jak informuje cyberdefence24.pl, laboratoria ALAB oficjalnie potwierdziły wyciek danych pacjentów, do którego doszło 19 listopada 2023 r. Do sieci wyciekły bardzo wrażliwe dane: dane medyczne osób, które w latach 2017-2023 korzystały z usług firmy ALAB. Musimy przy tym pamiętać, że nie musieliśmy osobiście i bezpośrednio korzystać z usług ALAB aby być narażonym na wyciek takich danych. Jak podaje Zaufana Trzecia Strona sprawa wycieku może dotyczyć minimum kilkudziesięciu tysięcy Polek i Polaków. Informację tę potwierdził także zespół CERT Polska za pośrednictwem mediów społecznościowych, jednocześnie dając każdemu możliwość sprawdzenia czy jego dane nie zostały już upublicznione.

Aby sprawdzić czy nasze dane wyciekły do sieci należy skorzystać z narzędzia https://bezpiecznedane.gov.pl/ które zostało zasilone upublicznionymi dotychczas numerami PESEL osób poszkodowany w tym ataku.

W wyniku ransomware doszło do wycieku danych takich, jak: imię i nazwisko, numer PESEL, data urodzenia, a także miejsce zamieszkania pacjentów.

Źródło:


31 maja 2023 W tym tygodniu doszło do publikacji dużego zbioru danych wykorzystywanych do logowania przez polskich użytkowników.

W ramach tego wycieku udostępniono ponad milion unikalnych rekordów z loginem oraz hasłem do różnych stron. W związku z tym jednostki odpowiedzialne za cyberbezpieczeństwo w Polsce, w tym CERT Polska, podjeły odpowiednie działania w celu ograniczenia skutków tej sytuacji. (...)

Pełna treść artykułu oraz informacje o możliwych do podjęcia krokach pod aresem:

https://cert.pl/posts/2023/05/wyciek-stealer-2023/


Ważne zasady bezpiecznego użytkowania poczty elektronicznej i mediów społecznościowych

https://cert.pl/uploads/docs/CERT_Polska_Bezpieczna_poczta_i_konta_spolecznosciowe.pdf


24 lutego 2022 - Rekomendacje w związku ze zwiększonym zagrożeniem w cyberprzestrzeni wywołanym sytuacją na Ukrainie

https://cert.pl/posts/2022/02/rekomendacje-cyberprzestrzen-ukraina/


Cykliczny, darmowy zestaw porad bezpieczeństwa dla użytkowników komputerów

https://cert.pl/ouch/