Ostrzeżenia

Ostrzeżenie meteorologiczne - burze

Stopień: 2
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne  opady deszczu  do 25 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h.Lokalnie grad. 
Ważne: Od: 2025-05-02 15:00 Do: 2025-05-02 22:00

ZN51r1TJX0AAAAABJRU5ErkJggg==

Informacja dot. stwierdzenia własnoręczności podpisu lub potwierdzenia daty zawarcia umowy dzierżawy

Informacja dot. stwierdzenia własnoręczności podpisu
lub potwierdzenia daty zawarcia umowy dzierżawy

KOMUNIKAT

Informujemy, że stwierdzenia własnoręczności podpisu lub potwierdzenia daty zawarcia umowy dzierżawy
może dokonać tylko notariusz w kancelarii notarialnej

Jak wynika z art. 96 ustawy z dn. 14 lutego 1991 r. Prawo o notariacie – poświadczenia m.in. własnoręczności podpisu, daty okazania dokumentu, zgodności odpisu, wyciągu lub kopii z okazanym dokumentem – może dokonać tylko notariusz, z wyjątkiem niektórych czynności określonych w przepisach szczególnych wydanych na podstawie art. 101 w/w ustawy.

Natomiast zgodnie z rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 7 lutego 2007 w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki, wójt (burmistrz, prezydent miasta) jest upoważniony do poświadczenia własnoręczności podpisu jedynie:

  • na pismach upoważniających do odbioru przesyłek i sum pieniężnych oraz odbioru dokumentów z urzędów i instytucji,
  • na oświadczeniach stwierdzających stan rodzinny i majątkowy składającego oświadczenie.

Wyłącznie w powyżej opisanych przypadkach poświadczenie własnoręczności podpisu sporządzone przez wójta wywołuje takie same skutki, jak poświadczenie dokumentu przez notariusza.

Reasumując, poświadczenie przez burmistrza własnoręczności podpisu na umowie dzierżawy nie zostało uregulowane we wskazanych przepisach, dlatego nie ma podstaw prawnych do dokonania takiej czynności. Powyższe oznacza również, że ewentualne potwierdzenie przez wójta własnoręczności podpisu na umowie dzierżawy nie ma mocy prawnej.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 14 lutego 1991 r. – Prawo o notariacie (Dz. U. z 2019r., poz. 540 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 7 lutego 2007 r. w sprawie sporządzania niektórych poświadczeń przez organy samorządu terytorialnego i banki (Dz. U. z 2007 r. Nr 27, poz. 185)