Ostrzeżenie meteorologiczne - burze
Stopień: 2
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć intensywne opady deszczu do 25 mm, oraz porywy wiatru do 90 km/h.Lokalnie grad.
Ważne: Od: 2025-05-02 15:00 Do: 2025-05-02 22:00
Informacje ZUS
- ZUS uruchamia dwa nowe profile rehabilitacji: wczesną rehabilitacją powypadkową oraz rehabilitację dla osób ze schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego.
W lutym i kwietniu ZUS uruchomi dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji. Od 3 lutego będzie można skorzystać z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, która będzie dostępna zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej.
Rehabilitacja lecznicza oferowana przez ZUS jest skierowana do osób pracujących, którym z powodu choroby lub urazu grozi utrata zdolności do pracy. Dzięki tej formie leczenia mają szansę na powrót do aktywności zawodowej po zakończeniu rehabilitacji. Celem rehabilitacji jest zapobieganie pogarszaniu się stanu zdrowia. Ta forma prewencji rentowej przynosi wymierne rezultaty, co pozwala wielu osobom, mimo doznanych urazów czy przebytych ciężkich chorób, na powrót na rynek pracy – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
W 2023 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS skorzystało ponad 48,4 tys. osób, w tym 2,5 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego. W I półroczu 2024 roku z tej formy wsparcia skorzystało niemal 28,3 tys. osób, w tym 1,6 tys. z województwa kujawsko-pomorskiego.
Jakie schorzenia można poddać rehabilitacji?
Decyzję o skorzystaniu z rehabilitacji leczniczej oraz o jej formie podejmuje lekarz orzecznik ZUS. Rehabilitacja może być realizowana w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowych bez noclegu w placówce znajdującej się w miejscu zamieszkania. Istnieje również możliwość rehabilitacji stacjonarnej, podczas której ubezpieczony może spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie. Schorzenia, które można rehabilitować w ramach prewencji rentowej, obejmują: narząd ruchu, układ krążenia, układ oddechowy, narząd głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak zaburzenia nerwicowe. Z rehabilitacji mogą również skorzystać osoby po leczeniu nowotworu piersi. W systemie ambulatoryjnym możliwa jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie. W województwie kujawsko-pomorskim w Toruniu nie ma ośrodków ambulatoryjnych, natomiast w Bydgoszczy dostępna jest rehabilitacja jedynie w zakresie narządu ruchu.
Od 3 lutego będzie można skorzystać z wczesnej rehabilitacji powypadkowej w systemie stacjonarnym. Natomiast od 1 kwietnia ruszy rehabilitacja osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego, która będzie oferowana zarówno w formie stacjonarnej, jak i ambulatoryjnej. Warto jednak zaznaczyć, że dla osób skierowanych z województwa kujawsko-pomorskiego rehabilitacja ta będzie dostępna wyłącznie w formie stacjonarnej.
Kto może skorzystać z rehabilitacji leczniczej
Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale mają szansę na odzyskanie tej zdolności po zakończeniu leczenia. O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą ubiegać się osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Emeryci również mają możliwość ubiegania się o rehabilitację, pod warunkiem, że są aktywni zawodowo i objęci ubezpieczeniem społecznym. Podstawą skorzystania z kuracji jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS, które wydawane jest m.in. na wniosek lekarza prowadzącego leczenie.
Od czego zacząć?
Aby rozpocząć starania o wyjazd do sanatorium, należy najpierw skonsultować się z lekarzem prowadzącym leczenie, który wypełni wniosek PR-4. Następnie osoba, której dotyczy wniosek, składa go w dowolnej jednostce ZUS, dołączając niezbędną dokumentację medyczną, taką jak konsultacje lekarskie, karty informacyjne z leczenia szpitalnego oraz wyniki badań obrazowych i laboratoryjnych. Komplet dokumentów można złożyć osobiście w placówce ZUS-u lub wysłać pocztą. Lekarz może złożyć również wniosek w imieniu osoby ubezpieczonej w formie elektronicznej, korzystając z Platformy Usług Elektronicznych PUE/e-ZUS lub aplikacji mobilnej mZUS dla lekarzy. Kluczowym krokiem w uzyskaniu skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydawane jest przez lekarza orzecznika ZUS lub komisję lekarską. Orzeczenie to może być wydane po przeprowadzeniu bezpośredniego badania lub na podstawie zgromadzonej dokumentacji medycznej. Następnie ZUS wyśle zawiadomienie o skierowaniu na rehabilitację, w którym znajdą się termin rehabilitacji, adres ośrodka oraz kluczowe informacje dotyczące organizacji turnusu rehabilitacyjnego.
Lekarz orzecznik ZUS ma możliwość skierowania na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza prowadzącego.Taką decyzję może również podjąć w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, lub podczas badania, gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.
Jak długo trwa rehabilitacja, jakie są jej koszty?
Rehabilitacja trwa 24 dni, jednak ordynator ośrodka ma możliwość jej wydłużenia lub skrócenia. Osoba korzystająca z tej formy leczenia nie ponosi żadnych kosztów związanych z terapią, zakwaterowaniem, wyżywieniem ani dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Dodatkowo nie musi korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie lekarskie.
Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i dostosowywany indywidualnie do rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, a także oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną.
ZUS nie dysponuje własnymi ośrodkami rehabilitacyjnymi, dlatego nawiązuje współpracę z placówkami, które muszą spełniać określone wymagania prawne, kadrowe, lokalowe oraz medyczne. Ośrodki te znajdują się w różnych częściach Polski, w tym także w miejscowościach uzdrowiskowych.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej ZUS w sekcji poświęconej rehabilitacji leczniczej. Znajdują się tam także materiały informacyjne w formie ulotek dotyczących poszczególnych profili rehabilitacji. Aktualna mapa ośrodków rehabilitacyjnych jest dostępna pod adresem: https://www.zus.pl/documents/10182/167791/Mapa_2025_01_01.pdf/de717f5b-60d7-cea1-d690-d80fc97dc8eb?t=1735826468370.
- Wnioski o 800 plus na nowy okres będzie można składać od 1 lutego
Rodzice i opiekunowie mogą już od 1 lutego składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się w czerwcu tego roku i potrwa do maja 2026 roku. Formularze mogą być przekazane do ZUS-u wyłącznie w formie elektronicznej.
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny. Wsparcie przyznane na bieżący okres świadczeniowy będzie wypłacane przez ZUS do końca maja. Osoby uprawnione, które chcą zachować ciągłość wypłaty i otrzymać świadczenie w czerwcu, muszą złożyć elektroniczny wniosek do ZUS-u na nowy okres jak najszybciej – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Obecnie w systemach elektronicznych dostępny jest wniosek na bieżący okres, który kończy się z końcem maja. Dopiero od 1 lutego ZUS udostępni formularz na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się w czerwcu tego roku i potrwa do maja 2026 roku.
Aby uniknąć przerwy w pobieraniu świadczenia wychowawczego, wniosek o 800 plus na kolejny okres należy złożyć do 30 kwietnia. Jeśli wniosek będzie kompletny i prawidłowo wypełniony, rodzic otrzyma pierwszą wypłatę za nowy okres świadczeniowy jeszcze w czerwcu. Jeśli wniosek wpłynie w maju, ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca, z wyrównaniem od czerwca. W przypadku, gdy wniosek zostanie złożony w czerwcu, świadczenie zostanie wypłacone do końca sierpnia, również z wyrównaniem od czerwca. Natomiast jeśli wniosek wpłynie po 30 czerwca, ZUS wypłaci świadczenie jedynie od miesiąca złożenia wniosku. Wyjątek stanowią rodzice, którzy niedawno powitali na świecie dziecko – mają oni trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeśli dokonają tego w ciągu trzech miesięcy od narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – wyjaśnia rzeczniczka.
Jak złożyć wniosek
Wnioski o 800 plus można składać wyłącznie w formie elektronicznej. Rodzice mają do dyspozycji Platformę Usług Elektronicznych PUE/eZUS, bankowość elektroniczną, portal Emp@tia oraz aplikację mobilną mZUS.
W 2024 roku rodzice złożyli 5 milionów 193 tysiące wniosków o świadczenie wychowawcze. Wypłaty, które wyniosły ponad 66 miliardów złotych, objęły 7 milionów 300 tysięcy dzieci. W województwie kujawsko-pomorskim rodzice i opiekunowie złożyli 265,5 tysiąca wniosków, a łączna kwota wypłaconych świadczeń, dotycząca 371,5 tysiąca dzieci, osiągnęła 3,4 miliona złotych.
Krystyna Michałek
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim