Ostrzeżenia

Ostrzeżenia meteorologiczne - burze

Burze
Stopień: 2
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć bardzo silne opady deszczu od 35 mm do 50 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 110 km/h. Miejscami grad, lokalnie o średnicy do około 4 cm.
Uwagi: Ze względu na dynamiczną sytuację stopień ostrzeżenia może ulec zmianie.
Ważne: Od: 2024-06-21 19:00 Do: 2024-06-22 08:00.

xdgANk0cWb7V24MAAAAAElFTkSuQmCC

Astrobaza

Astrobaza - została otwarta i oddana do użytku w dniu 7 grudnia 2011. Powstała ona w ramach projektu „Astrobaza” zakładającego budowę sieci obserwatoriów astronomicznych w województwie kujawsko-pomorskim. Jest ona jedną z 14 astrobaz, które powstały w województwie kujawsko-pomorskim z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Dzięki w pełni wyposażonym obiektom astronomicznym uczniowie, ale również wszyscy którzy interesują się „gwiazdami” mogą obserwować nie tylko bliskie obiekty układu słonecznego, ale również te które znajdują się miliony lat świetlnych od Ziemi. Jeśli chodzi o sam budynek to obserwatorium ma typowy kształt dla tego typu obiektów - powstał na planie koła o średnicy około 10 metrów. Astrobaza posiada trzy kondygnacje. W pierwszej znajduje się sterownia ze stanowiskiem komputerowym, toaleta, oraz magazynek. Drugą część obserwatorium stanowi platforma teleskopu z kopułą. Kopuła obserwatorium o średnicy czterech metrów jest w pełni zautomatyzowana to daje możliwość podążania za teleskopem oraz zdalne zamykanie i otwieranie jej. Z kolei trzeci poziom stanowi taras obserwacyjny. Astrobaza wyposażona jest w bardzo nowoczesny sprzęt obserwacyjny służący do prowadzenia obserwacji różnego rodzaju obiektów astronomicznych występujących na niebie. Należą do nich:

  • teleskop „Meade” LX-200 z własnym sterowaniem i systemem GPS
  • specjalistyczny teleskop słoneczny firmy „Coronado” do obserwacji słońca w linii Ha
  • Tuba optyczna Sky-Watcher MAK 180/2700 OTA
  • teleskop Sky-Watcher 80 ED APO 80/600 OTAW Black Diamond
  • montaże Heq 5 pro

Dodatkowo astrobaza wyposażona jest w lornetkę, dodatkowe okulary i filtry, astronomiczne kamery CCD, a także aparaty fotograficzne Canon eos 60D i eos 45OD oraz sprzęt komputerowy sterujący teleskopem.

Więcej informacji na stronie astrobazy: https://astrobaza.spdobrzyn.pl/

  • Budynek Astrobazy

« wstecz