„Kopernik nie miał smartfona!”
W 2023 roku obchodzimy 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika i 202. rocznicę urodzin Mariana Kowalskiego (znakomitego astronoma, który urodził się w Dobrzyniu nad Wisłą, jest patronem lokalnej Astrobazy), które stały się inspiracją dla projektu „Kopernik nie miał smartfona!” prowadzonego w Dobrzyniu nad Wisłą. Jego pomysłodawcą jest pan Łukasz Kołodziejski, a sam projekt został dofinansowany ze środków Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWE FIO na lata 2021-2030. W czerwcu i lipcu realizowana była jego pierwsza część, czyli warsztaty z cyklu „Zabawy z Kopernikiem w tle”.
To spotkania dla rodzin, w trakcie których poznali ciekawe formy spędzania czasu wolnego dorosłych z dziećmi, interesujące gry i zabawy z czasów Kopernika i Kowalskiego oraz te bardziej współczesne lecz dawno już zapomniane, będące alternatywą dla najnowszych zdobyczy technologii. Dużym wyzwaniem okazało się stworzenie przez każdą z rodzin własnych zabawek takich jak np. drewniane kości pirackie, szczudła, mebelki, lalki itp. które wykorzystają do kreatywnych zabaw, ale „młodzi stolarze” poradzili sobie z tymizadaniami wyśmienicie. Wszyscy aktywnie i twórczo spędzali czas w oderwaniu od świata wirtualnego oraz pogłębiali wzajemne więzi. Ważnym elementem było spotkanie rodziców z ekspertką z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, która poprowadziła zajęcia
o szkodliwości nadmiernego korzystania z telefonów i komputerów przez dzieci oraz wskazała rodzicom sposoby jak temu zapobiegać i niwelować już istniejące problemy.
W sierpniu w Dobrzyniu nad Wisłą realizowane będą jeszcze dwie części projektu, a mianowicie rodzinna gra miejska i festyn. Dzieci i dorośli będą mogli wcielić się w rolę detektywów oraz wziąć udział w licznych grach, warsztatach plastycznych, animacjach i konkursach inspirowanych czasami M. Kopernika i M. Kowalskiego oraz poznać życie i dokonania tych wybitnych Polaków.
- Chcemy tym projektem zainteresować rodziny aktywnościami wolnymi od współczesnych komercyjnych zabawek i uświadomić, że dawne zabawy mogą być interesujące i alternatywne dla świata wirtualnego. Pokażemy gry, zabawy i inne ciekawe formy spędzania czasu wolnego oraz ich „moc” w sferze wychowawczej, rozwojowej, a przede wszystkim dydaktycznej.
Przecież tak wspaniali astronomowie jak Kopernik czy Kowalski, choć nie mieli dostępu do smartfona czy Internetu, dokonali fascynujących osiągnięć. – mówi Łukasz Kołodziejski, koordynator Astrobazy w Dobrzyniu nad Wisłą.