Ostrzeżenia

Ostrzeżenie meteorologiczne - przymrozki

Przymrozki
Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Miejscami prognozowany jest spadek temperatury powietrza poniżej 0°C. Temperatura minimalna od -2°C do 0°C, przy gruncie około -3°C.
Ważne: Od: 2025-03-25 00:00 Do: 2025-03-25 08:00
Źródło informacji: Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

 

2Q==

Informacje z ZUS

  • Jak przygotować się do wizyty w ZUS, aby złożyć wniosek o rentę wdowią?

Od stycznia można składać wnioski o tzw. rentę wdowią, czyli łączenie wypłaty własnego świadczenia z rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Do ZUS-u wpłynęło ponad 344 tys.  takich wniosków, z czego w województwie kujawsko-pomorskim  złożono 22,3 tys. Warto podkreślić, że aż w 91 proc. o zbieg prawa do świadczeń ubiegają się kobiety – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.
Na złożenie wniosku pozostało jeszcze kilka miesięcy
Aby otrzymać „rentę wdowią” od początku, czyli od lipca, wniosek należy złożyć do 31 lipca bieżącego roku. Zanim wdowa lub wdowiec dostarczą wypełniony formularz warto upewnić się, czy zostało ustalone prawo do dwóch świadczeń: własnego (np. emerytury lub renty) oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Jeśli jest przyznane prawo jedynie do jednego świadczenia, a jednocześnie spełnione są warunki do uzyskania drugiego, należy najpierw złożyć wniosek o to drugie świadczenie, a dopiero, po nim o zbieg prawa do świadczeń– dodaje rzeczniczka.

Wniosek o „rentę wdowią” można złożyć także w przypadku, gdy prawo do drugiego świadczenia jest w trakcie ustalania. Przykładem może być sytuacja, w której wypłacana  jest własna emerytura i złożony został wniosek do ZUS-u o rentę rodzinną po zmarłym współmałżonku. Jeżeli klient ma ustalone prawo do renty rodzinnej oraz do własnego świadczenia, nie musi załączać żadnych dokumentów do wniosku o „rentę wdowią”.

ZUS pomoże wypełnić wniosek
Osoby potrzebujące wsparcia w wypełnieniu wniosku mogą liczyć na pomoc pracowników ZUS-u. Podczas wizyty w placówce pracownik zapyta m.in. o numer PESEL, datę śmierci współmałżonka, po którym przysługuje renta rodzinna, a także o wspólność małżeńską, czyli czy prowadzone było wspólne gospodarstwo domowe, czy małżonkowie wspólnie zamieszkiwali  lub łączyły ich inne więzy. Na wizytę w placówce ZUS należy zabrać ze sobą dokument tożsamości, taki jak dowód osobisty lub paszport. Można również skorzystać 
z e-Dowodu dostępnego w aplikacji „mObywatel”, który umożliwi pracownikowi Sali Obsługi Klientów potwierdzić tożsamość.  Należy również podać numer rachunku bankowego, na który ma być przekazywana „renta wdowia”. Jeśli dotychczas ZUS wypłacał świadczenie za pośrednictwem poczty, klient ma możliwość kontynuowania tego sposobu lub zmiany na wypłatę bezpośrednio na konto w banku.

W przypadku wątpliwości dotyczących spełnienia wszystkich warunków niezbędnych do uzyskania „renty wdowiej”, można skorzystać ze specjalnej ankiety, która znajduje się  na stronie internetowej ZUS-u. Po jej wypełnieniu można też obliczyć  przy pomocy udostępnionego kalkulatora szacunkową wysokość „renty wdowiej”.

  • Do ZUS wpłynęło 1,4 mln wniosków o 800 plus

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który będzie obowiązywał od 1 czerwca 2025 r. do 31 maja 2026 r. Do ZUS wpłynęło już 1,4 mln wniosków, obejmujących ponad 2,1 mln dzieci.

Wnioski o przyznanie świadczenia 800 plus na nowy okres wypłat 2025/2026 można składać już od 1 lutego. Zainteresowanie tym świadczeniem jest duże – w ciągu zaledwie 7 dni rodzice i opiekunowie złożyli 1,4 mln wniosków na ponad 2,1 mln dzieci. Pierwsze wypłaty 800 plus na nowy okres świadczeniowy przekazane zostaną na konta rodziców już w czerwcu – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. 

Ważne terminy
Termin wypłaty świadczenia 800 plus uzależniony jest od daty złożenia kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku. Jeśli formularz wpłynie do ZUS-u w kwietniu i będzie poprawnie wypełniony, rodzic otrzyma pierwsze świadczenie za nowy okres jeszcze w czerwcu. W przypadku złożenia wniosku w maju lub czerwcu, ZUS wypłaci należne wsparcie wraz z wyrównaniem od czerwca, odpowiednio do 31 lipca lub 31 sierpnia. Jeśli dokumenty zostaną przekazane po 30 czerwca br., rodzic nie otrzyma już wyrównania za czerwiec. Świadczenie wychowawcze będzie przyznane jedynie od miesiąca złożenia wniosku. Nie dotyczy to rodziców nowonarodzonych dzieci, którzy mają trzy miesiące na złożenie wniosku – dodaje rzeczniczka.

Jak złożyć wniosek
Wnioski o 800 plus do ZUS-u można składać wyłącznie w formie elektronicznej, co pozwala rodzicom i opiekunom na ich przesyłanie o dowolnej porze, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Rodzice mają do dyspozycji kilka elektronicznych kanałów, za pomocą których mogą przekazać dokument. Mogą to zrobić szybko i e wygodnie za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS. Wystarczy pobrać ją na telefon lub tablet i połączyć z indywidualnym kontem na Platformie Usług Elektronicznych PUE/eZUS.

Złożenie wniosku za pośrednictwem aplikacji mZUS zajmuje zaledwie kilka minut. Nowy dokument można łatwo utworzyć na podstawie wcześniejszego wniosku, niezależnie od tego, czy został on złożony przez aplikację, czy przez PUE/eZUS. Większość danych uzupełni się automatycznie, co eliminuje potrzebę ręcznego wprowadzania informacji. W razie jakichkolwiek zmian istnieje możliwość edytowania dokumentu przed jego wysłaniem.

Wniosek o 800 plus można złożyć również za pośrednictwem platformy PUE/eZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej za pośrednictwem banku, który oferuje taką usługę. Opiekunowie faktyczni, prawni oraz dyrektorzy placówek wychowawczych, opiekuńczych i domów pomocy społecznej mogą składać wnioski w imieniu swoich podopiecznych wyłącznie za pośrednictwem PUE/eZUS.

Dodatkowe wymogi dotyczące dzieci z Ukrainy
Świadczenie wychowawcze w wysokości 800 zł przysługuje na każde dziecko w wieku do 18 lat, niezależnie od dochodów rodziny. Natomiast dodatkowym warunkiem przyznania i wypłaty świadczenia wychowawczego dla obywateli Ukrainy, których pobyt w Polsce jest uznawany za legalny na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, jest realizowanie przez dzieci obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego lub szkolnego.

Do wniosków o świadczenie wychowawcze na okres od 1 czerwca 2025 r.  rodzic dziecka nie musi załączać zaświadczenia potwierdzającego uczęszczanie dziecka do polskiej placówki oświatowej. Weryfikacja realizacji obowiązku nauki będzie przeprowadzana przez ZUS w Systemie Informacji Oświatowej. Na nowy okres świadczeniowy złożono dotychczas niemal 13 tys. wniosków o 800 plus dotyczących ponad 19 tys. dzieci, które są objęte ustawą o pomocy obywatelom Ukrainy w związku 
z działaniami wojennymi na terytorium tego kraju.

Krystyna Michałek
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim