Informacja o wynikach konsultaji społecznych projektu "Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą do 2030 roku"

Na podstawie Zarządzenia nr IR.0050.1.2025 z dnia 9 stycznia 2025 roku Burmistrza Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą do 2030 roku”, oraz w oparciu o zapisy art.6 ust.3 ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju zostały przeprowadzone konsultacje społeczne projektu dokumentu pn.: „Strategia Rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą do 2030 roku”.

  • Cel i przedmiot konsultacji:
    Celem konsultacji społecznych było zebranie opinii i uwag mieszkańców gminy Dobrzyń nad Wisłą dot. Projektu „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą do 2030 roku” 
  • Termin przeprowadzonych konsultacji:
    Zgodnie z wymogami ustawowymi proces konsultacji trwał 35 dni. Konsultacje odbywały się w terminie od dnia 17 stycznia 2025 roku do dnia 28 lutego 2025 roku.
  • Forma przeprowadzenia konsultacji i sposób jej ogłoszenia:
    Konsultacje przeprowadzono w trybie określonym w uchwale nr XV/88/2012 Rady Miejskiej Dobrzyń nad Wisłą z dnia 26 marca 2012 roku w sprawie określenia zasad i trybu przeprowadzenia konsultacji społecznych z mieszkańcami Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą (Dz. Urz. Woj. Kuj.- Pom. poz.1914).

    W ramach konsultacji społecznych istniała możliwość zapoznania się z dokumentem, który był dostępny:
  •  na stronie internetowej;
  • w pokoju nr 32 Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą;

Uwagi i opinie do projektu dokumentu można było przekazać za pomocą ankiety konsultacyjnej:

  •  wysyłając ją drogą elektroniczną na adres: agnieszka.zielinska@dobrzyn.pl
  •  przekazując do sekretariatu Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą w godzinach jego urzędowania;
  •  wysyłając pocztą tradycyjną na adres: Urząd Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, 
    ul. Szkolna 1, 87-610 Dobrzyń nad Wisłą.
  • Informacja o konsultacjach społecznych ww. projektu dokumentu została zamieszczona w formie obwieszczenia na stronie Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą www.dobrzyn.pl.
    Projekt Strategii był również przekazany drogą pisemną i elektroniczną podmiotom, które ze względu na zakres tematyczny lub terytorialny mogły być zainteresowane jego treścią.

W wyznaczonym terminie nie wpłynęły żadne uwagi ani sugestie do projektu Strategii od mieszkańców gminy Dobrzyń nad Wisłą.
Pisemne uwagi do projektu wpłynęły natomiast od Dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Warszawie. Zgodnie z sugestiami w dokumencie „Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą do 2030 roku” należy uwzględnić informacje na temat strategicznych dokumentów planistycznych: (plany gospodarowania wodami na obszarach dorzeczy, plany zarzadzania ryzykiem powodziowym oraz plan przeciwdziałania skutkom suszy), o których mowa w art. 315 pkt 1-3 ustawy z dnia 20 lipca 2017 roku - Prawo wodne. Oprócz tego proponowane jest także uwzględnienie zagadnień dotyczących gospodarki wodnej na terenie gminy tj. ochronę wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi ze źródeł rolniczych, poprzez wdrożenie i przestrzeganie zasad Dobrej Praktyki Rolniczej, np. nawożenie, składowanie nawozów i kiszonek w pobliżu cieków, a także podjęcie działań, mających na celu zwiększenie retencji wodnej na terenach rolniczych, leśnych i zurbanizowanych np. poprzez prawidłowe użytkowanie rolnicze gleb, prowadzenie prac przeciwerozyjnych, tworzenie stref buforowych wzdłuż cieków, ochronę i odtwarzanie oczek wodnych i mokradeł oraz retencjonowanie wody w już istniejących zbiornikach i rowach, oraz zachęcanie do wykonywania nowych zbiorników wodnych. W piśmie poinformowano także, w zasięgu jakich zlewni jednolitych części wód znajduje się gmina Dobrzyń nad Wisłą. Przedstawiono również działania, które mogą być istotne przy opracowywaniu Strategii Rozwoju Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą w ramach i na podstawie II aktualizacji Planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza Wisły (II aPGW):
-uporządkowanie i poprawa infrastruktury związanej z gospodarka ściekową na obszarze gminy poza aglomeracjami;
-analizy techniczno-ekonomicznego podarowania ściekami na obszarze gminy poza aglomeracjami;
-aktualizacja programu ochrony środowiska pod kątem poprawy efektywności dotyczącej ograniczania dopływu zanieczyszczeń do JWCP.
Uwagi do projektu Strategii wniósł także zarząd województwa kujawsko-pomorskie, który wskazuje potrzebę uzupełnienia rozdziału „Model struktury funkcjonalno-przestrzennej” o informacje na temat projektu kluczowego nr 435 Strategii Przyspieszenia 2030 + województwa kujawsko-pomorskiego – „Budowa S10”. Dodatkowo na rysunku modelu struktury funkcjonalno-przestrzennej sugerowane jest rozszerzenie etykiety wydzielenia „korytarze przebiegu wariantów drogi ekspresowej S10” o informacje, że jest to projekt kluczowy nr 435 „Strategii Przyspieszenia 2030+”.
W związku z powyższym wskazane uwagi zostały przeanalizowane i w całości zostaną one zapisane w projekcie Strategii. Następnie dokument zostanie przekazany pod obrady Rady Miejskiej w Dobrzyniu nad Wisłą.

Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą
/-/ Piotr Wiśniewski