Ostrzeżenia

Ostrzeżenie meteorologiczne - intensywne opady deszczu

Intensywne opady deszczu
Stopień: 1
Prawdopodobieństwo: 80%
Przebieg: Prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym. Prognozowana wysokość opadów 30 mm, miejscami około 40 mm. Możliwe burze.
Ważne: Od: 2025-07-11 01:00 Do: 2025-07-11 20:00
Uwagi: Ostrzeżenie może być kontynuowane.

Informacja ZUS - Na co zwrócić uwagę przy wypełnianiu wniosku o rentę wdowią

Ponad 288 tys. seniorów złożyło już wniosek do ZUS o tzw. rentę wdowią. W województwie kujawsko-pomorskim zarejestrowano 19,2 tys. takich wniosków. Połączone świadczenia będą mogły być wypłacane od lipca tego roku, a na złożenie wniosku pozostało jeszcze pół roku. Zakład  wskazuje, na co warto zwrócić szczególną uwagę przy wypełniania wniosku o „rentę wdowią”.

Nie ma potrzeby spieszyć się ze złożeniem wniosku o tzw. rentę wdowią. Niezależnie od tego, czy wniosek trafi do ZUS dzisiaj, czy za miesiąc, „renta wdowia” będzie wypłacana najwcześniej od lipca. Kluczowe jest, aby formularz został wypełniony poprawnie, z zaznaczeniem odpowiednich rubryk. Pośpiech jest niewskazany, ponieważ może prowadzić do błędów lub pozostawienia niewypełnionych pól. Takie niedopatrzenia mogą skutkować wydaniem decyzji odmownej lub wydłużeniem postępowania w sprawie przyznania świadczenia – informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Ważne jest prawidłowe wypełnienie wniosku
Wśród osób składających wnioski o „rentę wdowią”, które podjęły tę decyzję w pierwszych dniach roku, często zdarzało się, że nie poświęcały wystarczającej uwagi na dokładne przeanalizowanie treści formularza. W rezultacie klienci zaznaczali błędne odpowiedzi lub pozostawiali niektóre rubryki niewypełnione.

Najczęściej popełnianym błędem jest niewłaściwe wypełnienie rubryk na stronie 3 wniosku, w sekcji dotyczącej oświadczenia wnioskodawcy. Klienci często zaznaczają odpowiedź „nie” w odniesieniu do informacji „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie”. Taka odpowiedź może skutkować wydaniem decyzji odmawiającej przyznania „renty wdowiej”, ponieważ jednym z warunków jej uzyskania jest posiadanie prawa do co najmniej dwóch świadczeń. W tym pytaniu klient informuje, czy przysługuje mu inne świadczenie, takie jak emerytura, z którego nie korzysta, ponieważ zdecydował się na rentę rodzinną jako korzystniejsze rozwiązanie – wyjaśnia rzeczniczka.

Może się również zdarzyć, że klient ma przyznaną rentę rodzinną, która jest jednak zawieszona, z powodu otrzymywania wyższej emerytury. Jeśli wdowa lub wdowiec ma już ustalone prawo do swojej emerytury lub renty rodzinnej po zmarłym małżonku, ale jedno z tych świadczeń zostało zawieszone, należy zaznaczyć odpowiedź „tak”. Taką samą odpowiedź należy również wybrać w przypadku, gdy wniosek o przyznanie drugiego świadczenia został złożony niedawno, a osoba ta nigdy wcześniej się o nie ubiegała. 

W pozycji „mam przyznane inne świadczenie lub mam złożony wniosek o inne świadczenie i oczekuję na decyzję w tej sprawie” klienci często pomijają odpowiedź na pytanie dotyczące zagranicznych instytucji, pozostawiając te pola puste. Wypełnienie formularza ERWD w ten sposób może prowadzić do konieczności przeprowadzenia postępowania wyjaśniającego, co z kolei wydłuży czas rozpatrywania wniosku o świadczenie. Dlatego warto dokładnie i bez pośpiechu przeanalizować wniosek, aby udzielić właściwych odpowiedzi.

Masz pytania? Porozmawiaj z ekspertem!
Dzwoniąc pod numer telefonu 22 560 16 00, każda zainteresowane osoba może skontaktować się z Centrum Kontaktu Klientów ZUS. Konsultanci infolinii są dostępni, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7:00-18:00. Automatyczny System Informacyjny działa przez całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. 

Przypomnijmy, że wypłata świadczeń w zbiegu przysługuje osobie, która ma ustalone prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, w tym renty rodzinnej po zmarłym małżonku. Dotychczas mogła ona pobierać jedynie jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane. Od lipca „renta wdowia” dla uprawnionej osoby to połączenie dwóch świadczeń: 15% własnego świadczenia oraz całej renty rodzinnej, którą otrzymuje wdowiec lub wdowa, lub odwrotnie – 100% swojego świadczenia, na przykład emerytury, oraz 15% renty rodzinnej. Warto podkreślić, że wysokość sumy świadczeń ustalonych w zbiegu, czyli „renty wdowiej”, nie może przekroczyć trzykrotności kwoty najniższej emerytury, czyli obecnie kwoty 5 342,88 zł brutto. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy trzykrotność najniższej emerytury, świadczenie zostanie pomniejszone o kwotę przekroczenia. Jeśli  natomiast wysokość dotychczas pobieranego świadczenia przekracza trzykrotność najniższej emerytury, prawo do łączenia świadczeń z rentą rodzinną nie przysługuje. 
W takiej sytuacji ZUS, w odpowiedzi na złożony wniosek, wyda decyzję odmowną.

Samo bycie wdową lub wdowcem nie wystarcza, aby uzyskać prawo do „renty wdowiej”. Należy spełnić kilka warunków:
•    ukończyć wiek emerytalny (dla kobiet – 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat),
•    nabyć prawo do renty rodzinnej nie wcześniej niż 5 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (kobieta, która owdowiała w wieku co najmniej 55 lat, oraz mężczyzna, który stracił żonę w wieku co najmniej 60 lat), 
•    pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci małżonka,
•    nie zawierać nowego związku małżeńskiego.

Kobieta, której mąż zmarł, gdy ona miała 40 czy  50 lat, nie nabędzie prawa do „renty wdowiej”. Z tego świadczenia nie skorzystają także osoby, które obecnie pozostają w związku małżeńskim.

Osoby uprawnione do „renty wdowiej” nie muszą spieszyć się ze złożeniem wniosku do ZUS. Świadczenie zostanie przyznane najwcześniej od 1 lipca 2025 roku.

Krystyna Michałek
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Ogrody Powiatu Lipnowskiego - edycja II

Szanowni Państwo, przypominamy, ze już tylko do 30 kwietnia br. czekamy na Państwa zgłoszenia do udziału w konkursie „Ogrody Powiatu Lipnowskiego”- edycja II.

Celem konkursu jest:

  •     zachęcenie mieszkańców powiatu do tworzenia i uatrakcyjniania ogrodów i  terenów zieleni;
  •     promocja estetyczności i porządku w obrębie posesji prywatnych i terenów publicznych;
  •     promocja pasji ogrodniczych i  hobbystycznego uprawiania ogrodów przydomowych;
  •     promocja idei zazieleniania i „odbetonowywania” przestrzeni publicznej;
  •     promocja bioróżnorodności, ogrodnictwa  ekologicznego;
  •     promocja nowatorskich rozwiązań dekoracyjnych mających pozytywny wpływ na podniesienie estetyki przestrzeni;
  •     wyłonienie i nagrodzenie najładniejszych ogrodów i terenów zielonych na terenie powiatu lipnowskiego.

Więcej informacji na temat uczestnictwa w konkursie znajdziecie Państwo na stronie internetowej Powiatu Lipnowskiego: https://www.lipnowski.powiat.pl/aktualnosci/item/5306-ostatnia-szansa-na-zgloszenie-swojego-ogrodu

Serdecznie zapraszamy! Na uczestników czekają atrakcyjne nagrody.

Informacje KRUS

  • Komunikat nr 1 Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z dnia 23 stycznia 2025 r. w sprawie dodatkowych dni wolnych od pracy w 2025 r.

§ 1. W Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, zwanej dalej „Kasą”, wyznacza się dodatkowe dni wolne od pracy w 2025 r. w zamian za święta przypadające w sobotę, obniżające wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym, jak następuje:

  1.  2 maja 2025 r. w zamian za 3 maja 2025 r.;
  2. 10 listopada 2025 r. w zamian za 1 listopada 2025 r.
  • Jeśli szukasz ważnych informacji o świadczeniach i ubezpieczeniach

Jeśli szukasz ważnych informacji o świadczeniach i ubezpieczeniach…
Jeśli interesuje Cię działalność KRUS, projekty z obszaru prewencji i profilaktyki…
Zapraszamy na naszą stronę internetową!

Na www.gov.pl/krus znajdują się wszelkie informacje potrzebne ubezpieczonym w KRUS, świadczeniobiorcom oraz innym zainteresowanym działalnością Kasy. Te najnowsze można znaleźć w dostępnych ze strony głównej działach Komunikaty i Aktualności. 
Informacje szczegółowe zawierają działy: Ubezpieczenia, Świadczenia, Prewencja, Rehabilitacja lecznicza, Orzecznictwo lekarskie i Ubezpieczenia zdrowotne. 
Do najczęściej poszukiwanych treści można dotrzeć w Niezbędniku. Zawiera on m.in. wysokość aktualnych składek, formularze i wnioski do pobrania i kwoty świadczeń. Można stąd przejść do strony e-KRUS umożliwiającej po zalogowaniu, korzystanie z osobistego konta. 
Szczególną uwagę zwracamy na Kalendarz wydarzeń prewencyjnych, informujący o nadchodzących wydarzeniach organizowanych przez Oddziały Regionalne i Placówki Terenowe KRUS w całej Polsce. Informacje o wydarzeniach szczególnie istotnych znajdują się w zakładce Wydarzenia regionalne.
Polecamy też w dziale Prewencja Aktualności prewencyjne, gdzie w krótkich artykułach zawarte są porady na temat zagrożeń występujących w gospodarstwach rolnych. 

Z dłuższymi opracowaniami o ubezpieczeniach rolniczych można zapoznać się w kwartalniku Ubezpieczenia w Rolnictwie – Materiały i Studia. Są one przydatne osobom profesjonalnie zajmującym się ubezpieczeniami w rolnictwie, studentom, a i pasjonatom poszukującym naukowej wiedzy. W zakładkach Współpraca międzynarodowa i KRUS w Unii Europejskiej znajdują się treści poświęcone międzynarodowej aktywności KRUS i przepisach wiążącym Kasę z obecnością w UE.
Półtora roku temu dołączyliśmy do platformy gov.pl, grupującej strony ministerstw i wielu innych instytucji publicznych. Nasza strona nieustannie ewoluuje w trosce o jak najlepsze informowanie zainteresowanych. Dostępna jest także na urządzeniach mobilnych.

 

Informacja ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych realizuje program rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej od 1996 roku. Co roku z bezpłatnego pobytu w ośrodkach leczniczych oraz z zabiegów i zajęć oferowanych w ramach tego programu korzysta kilkadziesiąt tysięcy osób. W tym roku ZUS wprowadził dwa nowe profile bezpłatnej rehabilitacji: wczesną rehabilitację powypadkową oraz rehabilitację dla osób z schorzeniami ośrodkowego układu nerwowego. Klienci Zakładu Ubezpieczeń Społecznych chętnie korzystają z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS, zwłaszcza że ośrodki, do których kieruje Zakład, znajdują się na terenie całej Polski, w tym w wielu miejscowościach uzdrowiskowych. Zainteresowanie możliwością wyjazdu jest duże, tym bardziej że osoby skierowane do ośrodków przez ZUS nie ponoszą żadnych kosztów związanych z terapią, zakwaterowaniem, wyżywieniem, opłatą uzdrowiskową ani dojazdem najtańszym środkiem komunikacji publicznej. Dodatkowo nie muszą korzystać z urlopu wypoczynkowego, ponieważ lekarz wystawi na ten czas zwolnienie lekarskie - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Tylko w 2024 roku z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS skorzystało ponad 58,1 tys. osób, w tym 23,6 tys. mężczyzn i niemal 34,5 tys. kobiet. Najwięcej klientów skorzystało z rehabilitacji schorzeń narządu ruchu – 49 tys. osób, a także z rehabilitacji narządu głosu – 3,4 tys. osób. Najczęściej z możliwości poprawy stanu zdrowia korzystały osoby w wieku 50-59 lat.

Kto może skorzystać z rehabilitacji
Z rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS mogą skorzystać osoby, które są zagrożone długotrwałą niezdolnością do pracy, ale mają szansę na odzyskanie tej zdolnościpo zakończeniu leczenia. O skierowanie na rehabilitację leczniczą mogą ubiegać się osoby aktywne zawodowo, które są ubezpieczone w ZUS-ie, a także te, które otrzymują zasiłek chorobowy, świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy. Emeryci również mogą starać się o taką rehabilitację, pod warunkiem, że pracują i podlegają ubezpieczeniom społecznym na przykład z tytułu zatrudnienia na umowę o pracę lub umowę zlecenia. Ponadto osoby pobierające zasiłek dla bezrobotnych także mogą wnioskować o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS. 

Kto wydaje orzeczenie i skierowanie na rehabilitację
Podstawą skierowania do ośrodka rehabilitacyjnego jest uzyskanie orzeczenia o potrzebie rehabilitacji leczniczej, które wydaje lekarz orzecznik ZUS-u lub komisja lekarska ZUS. Lekarz orzecznik ZUS może skierować na rehabilitację leczniczą nie tylko na wniosek lekarza prowadzącego. 
Taką decyzję może również podjąć w trakcie kontroli zwolnienia lekarskiego, na którym aktualnie przebywa chory, lub podczas badania, gdy ubiega się o świadczenie rehabilitacyjne bądź rentę z tytułu niezdolności do pracy. W razie odmowy skierowania na rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS na wniosek lekarza leczącego można wnieść sprzeciw do komisji lekarskiej Zakładu w ciągu 14 dni od otrzymania orzeczenia.

Lekarz orzecznik ZUS może skierować pacjenta na rehabilitację w systemie ambulatoryjnym, co oznacza 24 dni zabiegowych bez noclegu w placówce znajdującej się w miejscu zamieszkania. Może również skierować na rehabilitację w systemie stacjonarnym, podczas której ubezpieczony ma szansę spędzić w sanatorium ponad trzy tygodnie. 

Jakie schorzenia można rehabilitować?
Schorzenia, które można rehabilitować w ramach prewencji rentowej w systemie stacjonarnej, obejmują:  narząd ruchu,  narządu ruchu po wypadku (wczesna rehabilitacja powypadkowa),układ krążenia, układ oddechowy, narząd głosu oraz schorzenia psychosomatyczne, takie jak np. zaburzenia nerwicowe. Od 1 kwietnia br. obejmuje również schorzenia ośrodkowego układu nerwowego. Rehabilitacja jest również dostępna dla osób po leczeniu nowotworu piersi.

W systemie ambulatoryjnym możliwa jest rehabilitacja narządu ruchu oraz układu krążenia, w tym rehabilitacja monitorowana telemedycznie, a także rehabilitacja ośrodkowego układu nerwowego. W województwie kujawsko-pomorskim jedynym ośrodkiem ambulatoryjnym jest ten w Bydgoszczy, gdzie oferowana jest rehabilitacja narządu ruchu.

Program rehabilitacji leczniczej jest kompleksowy i dostosowywany indywidualnie do rodzaju schorzenia. Obejmuje niezbędne badania, fizjoterapię, ze szczególnym uwzględnieniem kinezyterapii, a także oddziaływania psychologiczne oraz edukację zdrowotną. Choć standardowy czas rehabilitacji wynosi 24 dni, ordynator ośrodka ma prawo do jej wydłużenia lub skrócenia.

Specjalny dyżur telefoniczny
W czwartek, 10 kwietnia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza na ekspercki dyżur telefoniczny poświęcony rehabilitacji leczniczej w ramach prewencji rentowej ZUS. W godzinach od 10:00 do 12:00 dyżur będzie pełnił pracownik Wydziału Orzecznictwa Lekarskiego i Prewencji, dostępny pod numerem telefonu 56 610 93 59.

Krystyna Michałek
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Posiedzenie Komisji Rewizyjnej

W dniu 8 kwietnia 2025 roku o godzinie 15:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, ul. Szkolna 1 odbędzie się posiedzenie Komisja Rewizyjnej.
Tematem posiedzenia będzie:

  1. Kontrola wydatków przeznaczonych z budżetu gminy w 2024 roku na Bibliotekę, Dobrzyński Dom Kultury Żak, Dobrzyńskie Centrum Sportu i Turystyki oraz na Miejsko – Gminną Komisję Przeciwdziałania Alkoholizmowi i Narkomanii.

Wspólne sprzątanie Skarpy Wiślanej - serdecznie zapraszamy

Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą zaprasza Mieszkańców na wspólne sprzątanie Skarpy Wiślanej,które odbędzie się 12 kwietnia 2025r. o godz. 9:00. Miejsce zbiórki: Dobrzyń nad Wisłą ul. Farna (przy Górze Zamkowej).Kończymy wspólnym ogniskiem ok. 10:30. We wspólnym sprzątaniu pomagać będą: Koło Wędkarskie 105 okręg mazowiecki PZP w Dobrzyniu nad Wisłą oraz Szkółka Wędkarska 105 w Dobrzyniu nad Wisłą.
Dodatkowo zwracamy się do wszystkich Mieszkańców z prośbą  o dbanie o czystość i porządek na terenie naszej gminy. Nie przechodźmy obojętnie obok porzuconych śmieci, gdyż każdy z nas chce mieszkać w ładnym, czystym i schludnym miejscu. Zapraszamy do wspólnego sprzątania i pokażmy, że zależy nam na czystym środowisku. Dajmy Dobry Przykład!
Zapewniamy rękawice ochronne i worki na śmieci.

Sprzątanie Skarpy Wiślanej opiera się na zasadzie dobrowolności i bezinteresowności. Dzieci przebywają pod opieką rodziców. 

Serdecznie zapraszamy

Dodatkowy termin płatności świadczeń w KRUS

Będzie nowy, dodatkowy termin płatności świadczeń w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. W związku z rozpoczęciem wypłaty rent wdowich, od lipca uruchomiony zostanie jeszcze jeden termin płatności – 7 dzień miesiąca.

KRUS ma obecnie cztery miesięczne terminy płatności emerytur i rent: Są to: 10, 15, 20 i 25 dzień każdego miesiąca. W pierwszym terminie, dziesiątego dnia miesiąca, świadczenia trafiają do 18 proc. rolniczych emerytów i rencistów. Pięć dni później, czyli 15. każdego miesiąca, do kolejnych 32 proc. uprawnionych. Z kolei 20. dnia każdego miesiąca – emerytury i renty trafiają aż do 40 proc. świadczeniobiorców, zaś w terminie 25. – 10 proc.
W momencie powstawania KRUS terminy płatności świadczeń były tożsame z terminami, w których te świadczenia były wypłacane dotąd przez ZUS – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. – Z czasem nieznacznie ewoluowały. KRUS zrezygnował z terminów: pierwszego i piątego każdego miesiąca, bo najwięcej nienależnie pobranych świadczeń jest w terminach, gdy świadczenia wypłacamy z góry, gdy nie ma czasu na dokonanie niezbędnych zmian w świadczeniu.
KRUS ma więc obecnie cztery sztywno ustalone miesięczne terminy wypłaty świadczeń, ale nie ma sztywnych reguł, które świadczenie wypłaca z konkretnego terminu. 

Tylko termin wypłaty rent wdowich będzie obwarowany regułami – zapowiada dyr. Kaszuba. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego może wypłacać wyrównania świadczeń emerytalno-rentowych poza wyznaczonymi miesięcznymi terminami. W szczególności dotyczy to spraw pierwszorazowych – czyli ustawowego zobowiązania wypłaty pierwszej emerytury/renty w ciągu 30 dni od wyjaśnienia ostatniej okoliczności niezbędnej do wydania decyzji.Każdy ubezpieczony w KRUS ma przypisany jeden z tych terminów, który może odnaleźć w decyzji emerytalnej lub rentowej. W przypadku, gdy dzień wypłaty przypada na weekend lub święto, przelew jest realizowany wcześniej lub w najbliższy dzień roboczy. 

 

Informacje ZUS

  • Pozostały niespełna cztery miesiące na złożenie wniosku o „rentę wdowią”

Do ZUS-u złożono 674 tys. wniosków o tzw. rentę wdowią, z czego w województwie kujawsko-pomorskim wpłynęło 40 tys. Wszyscy uprawnieni do „renty wdowiej”, którzy jeszcze nie złożyli wniosku (ERWD), mają czas na przekazanie go do ZUS-u do końca lipca. W takim przypadku prawo do świadczenia będzie przysługiwało od lipca. „Renta wdowia” pozwala na łączenie renty rodzinnej po zmarłym małżonku z innym świadczeniem emerytalno-rentowym, takimi jak na przykład emerytura. Oba świadczenia będą wypłacane 
w odpowiednich proporcjach, nie wcześniej jednak niż od 1 lipca 2025 roku. Aby uzyskać przysługujące zwiększenie, należy złożyć wniosek o symbolu ERWD do 31 lipca 2025 roku - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim. Osoba ubiegająca się o „rentę wdowią” musi spełnić łącznie kilka warunków. Przede wszystkim powinna mieć prawo do dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jedno jest rentą rodzinną po zmarłym małżonku. Osoby, które dotychczas nie miały przyznanej renty rodzinnej albo własnego świadczenia, a spełniają wymagane kryteria, powinny jak najszybciej złożyć odpowiedni wniosek. Równocześnie mogą także złożyć wniosek o ustalenie zbiegu świadczeń z rentą rodzinną, korzystając z formularza ERWD. Ważne jest, aby oba prawidłowo wypełnione dokumenty dotarły do Zakładu przed końcem lipca. W takim przypadku prawo do świadczenia będzie przysługiwało od lipca.

Kolejnym warunkiem koniecznym do uzyskania „renty wdowiej” jest ukończenie 60. roku życia przez kobietę oraz 65. roku życia przez mężczyznę. Ponadto osoba ubiegająca się o świadczenie musi pozostawać we wspólności małżeńskiej do dnia śmierci współmałżonka, nie może być obecnie w związku małżeńskim oraz musi nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż po ukończeniu 55. roku życia przez kobietę i 60. roku życia przez mężczyznę. Wiek, w którym osoba ubiegająca się o „rentę wdowią” owdowiała ma również istotne znaczenie. W przypadku wdowy, musi ona mieć co najmniej 55 lat w momencie śmierci męża, natomiast wdowiec powinien mieć 60 lat w dniu śmierci żony.

Co oznacza wspólność małżeńska?
Wspólność małżeńska oznacza rzeczywisty związek, który łączy małżonków. Obejmuje wspólne zamieszkiwanie, prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego, wspólne pożycie, wierność, wzajemną pomoc w dążeniu do dobra założonej rodziny lub inne więzi. Oznacza to, że „renta wdowia” nie przysługuje małżonkowi rozwiedzionemu, a także wdowie lub wdowcowi, który do dnia śmierci małżonka nie pozostawał z nim we wspólności małżeńskiej, mimo tego, że w chwili jego śmierci miał ustalone wyrokiem lub ugodą sądu prawo do alimentów z jego strony. Warto zaznaczyć, że prawo do wypłaty „renty wdowiej” w przypadku kilkukrotnego owdowienia przysługuje jedynie po śmierci ostatniego małżonka. Prawo to wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną. 

Ile wynosi „renta wdowia”
Wysokość renty wdowiej w bieżącym oraz kolejnym roku wyniesie 15% własnego świadczenia oraz pełną rentę rodzinną, która dla jednej osoby stanowi 85% świadczenia, jakie przysługiwałoby zmarłej osobie. Zamiennie, może to być 15% ustalonej renty rodzinnej dla wdowy lub wdowca oraz 100% wypracowanego świadczenia. Od 1 stycznia 2027 roku wysokość drugiego świadczenia wypłacanego w zbiegu ulegnie z urzędu podwyższeniu do 25%. Należy jednak pamiętać, że łączna suma obu świadczeń nie może przekroczyć trzykrotnej najniższej emerytury, która od marca br. wynosi 1 878,91 zł brutto, co daję łączną kwotę 5 636,73 zł brutto. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu przekroczy tę kwotę, świadczenie zostanie pomniejszone o wartość przekroczenia. 
Co ważne, jeśli dotychczas pobierane świadczenie już przekracza kwotę 5636,73 zł brutto, prawo do „renty wdowiej” nie przysługuje. 

  • Renta socjalna: ile wynosi i kto może ją otrzymać?

Renta socjalna to świadczenie, które nie jest uzależnione ani od stażu pracy, ani od pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Aby jednak móc ją otrzymać, należy spełnić określone warunki.Od marca jej wysokość wzrosła do 1878,91 zł brutto.Renta socjalna jest finansowana z budżetu państwa, a nie z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Przyznawana jest na wniosek, po spełnieniu określonych warunków. Świadczenie to podlega waloryzacji, która odbywa się 1 marca każdego roku. Po podwyżce kwota świadczenia wynosi obecnie 1878,91 zł brutto - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Rentę socjalną mogą otrzymać osoby pełnoletnie, u których lekarz orzecznik lub komisja lekarska ZUS stwierdziły całkowitą niezdolność do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

  •   przed ukończeniem 18. roku życia,
  •   w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej − przed ukończeniem 25. roku życia, 
  •   w trakcie kształcenia w szkole doktoranckiej, studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Osobą pełnoletnią jest nie tylko ta, która ukończyła 18 lat, ale także kobieta, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16. roku życia. Świadczenie może być przyznane na stałe, jeśli całkowita niezdolność do pracy ma charakter trwały. 
Renta socjalna może być również przyznana na czas określony w przypadku, gdy niezdolność do pracy jest okresowa. Przyznanie oraz pobieranie renty socjalnej nie jest uzależnione od spełnienia warunku przebywania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Renta przysługuje m.in. osobom posiadającym obywatelstwo polskie, które czasowo przebywają za granicą, na przykład w celu nauki lub odwiedzin rodziny.
Kiedy renta socjalna nie przysługuje
Renta socjalna nie przysługuje osobom, które mają ustalone prawo do emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy, świadczenia przedemerytalnego, zasiłku przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego lub pobierają świadczenia o charakterze rentowym z instytucji zagranicznych. Ponadto renta socjalna nie będzie przyznawana osobom, które są właścicielami lub posiadaczami nieruchomości rolnej o powierzchni użytków rolnych przekraczającej 5 ha przeliczeniowych. Renta socjalna nie przysługuje również w okresie tymczasowego aresztowania lub odbywania kary pozbawienia wolności.

Jeżeli wnioskodawca ubiega się o rentę socjalną i jednocześnie ma prawo do renty rodzinnej, której wysokość nie przekracza 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy (aktualnie 5636,73 zł brutto), przysługuje mu prawo do obu tych świadczeń.  W przypadku, gdy łączna kwota obu świadczeń przekroczy 5636,73 zł brutto, ZUS obniży rentę socjalną. Należy jednak pamiętać, że obniżona renta socjalna nie może być niższa niż 10% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy. Jeśli natomiast kwota renty rodzinnej przekroczy 300% najniższej renty z tytułu niezdolności do pracy, renta socjalna nie będzie przysługiwać. 

Czy na rencie socjalnej można pracować?
Osoby pobierające rentę socjalną, podobnie jak inni emeryci i renciści, mają prawo do podejmowania pracy zarobkowej. Muszą jednak pamiętać o obowiązujących limitach przychodu, które mogą skutkować zmniejszeniem lub zawieszeniem wypłaty świadczenia. Graniczne kwoty przychodów są aktualizowane co trzy miesiące. Od 1 marca 2025 r. do końca maja 2025 r. granicą bezpiecznego dorabiania jest kwota 5934,10 zł brutto. Zarobki nieprzekraczające tej kwoty miesięcznie nie wpłyną na wysokość renty wypłacanej przez ZUS. Natomiast, aby uniknąć wstrzymania wypłaty świadczenia, dodatkowy miesięczny przychód nie powinien przekraczać 11 020,40 zł brutto. W 2024 roku dopuszczalna roczna kwota przychodu wyniosła 65 611,40 zł brutto, natomiast graniczna roczna kwota przychodu osiągnęła 121 849,50 zł brutto. Kwoty te odpowiadają 70 proc.i 130 proc. przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń z 2024 roku.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

 

 

 

Posiedzenie Komisji Skarg, Wniosków i Petycji

W dniu 10 kwietnia 2025 roku o godzinie 8:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, ul. Szkolna 1 odbędzie się posiedzenie Komisja Skarg, Wniosków i Petycji.
Tematem posiedzenia będzie:

  1. Rozpatrzenie petycji w sprawie pomnika przyrody.

Posiedzenie Komisji Oświaty, Kultury i Sportu

W dniu 14 kwietnia 2025 roku o godzinie 9:00 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, ul. Szkolna 1 odbędzie się posiedzenie komisji Oświaty, Kultury i Sportu.
Tematem posiedzenia będzie:

  1. Ocena działalności Publicznej Biblioteki w Dobrzyniu nad Wisłą za rok 2024.
  2. Ocena działalności Dobrzyńskiego Domu Kultury „Żak” za rok 2024.
  3. Ocena działalności Dobrzyńskiego Centrum Sportu i Turystyki za rok 2024.

Posiedzenie Komisji Rewizyjnej

W dniu 22 kwietnia 2025 roku o godzinie 15:30 w sali konferencyjnej Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą, ul. Szkolna 1 odbędzie się posiedzenie Komisji Rewizyjnej.
Tematem posiedzenia będzie:

  1. Opiniowanie wykonania budżetu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą za rok 2024 i uchwalenie wniosku w sprawie absolutorium dla Burmistrza Miasta i Gminy.

Wirus pryszczycy - informacje

W związku z dynamicznie rozwijającą sie sytuacją epidemiologiczną w Europie w zakresie rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem pryszczycy (FDM), na prośbę Kujawsko-Pomorskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii, zamieszczamy ulotkę informacyjną dotyczącą tej choroby.

Szkolenie dotyczące sytuacji epidemiologicznej związanej z pryszczycą - zapraszamy rolników

Inspekcja Weterynaryjna
Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lipnie

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Lipnie zaprasza rolników z terenu Gminy Dobrzyń nad Wisłą utrzymujących bydło, świnie, owce lub kozy na szkolenie dotyczące aktualnej sytuacji epidemiologicznej zwiazanej z pryszczycą (FMD), które odbędzie się dnia 24 kwietnia 2025 roku, o godzinie 13.00 w Remizie OSP, ul. Szkolna 28, Dobrzyń nad Wisłą.

Po raz kolejny wspólnie posprzątaliśmy skarpę wiślaną

Sprzątanie Skarpy Wiślanej i jej okolic to już dobrzyńska tradycja. W sobotę 12 kwietnia 2025 roku odbyła się bowiem siódma już akcja porządkowania terenów nad Wisłą. Punktualnie o godzinie 9.00 przy Górze Zamkowej stawili się ochotnicy, którzy po krótkiej odprawie, wyposażeni w worki i rękawiczki ruszyli w teren. Jak co roku porządkowanie skarpy koordynowali pracownicy Urzędu Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą. Podczas  dwugodzinnego sprzątania, uporządkowano cały obszar skarpy wiślanej - od Góry Zamkowej aż do przystani wiślanej przy ul. Zjazd. Tradycyjnie zebrano mnóstwo worków różnego rodzaju odpadów. 
Doceniając bezinteresowne zaangażowanie i poświęcenie osób sprzątających,  zorganizowano dla wszystkich ognisko, przy którym można było upiec kiełbaski i napić się herbaty. Sobotnia akcja to wspaniała społeczna inicjatywa, dziękujemy wszystkim, którzy się do niej przyłączyli. Trud się opłacił, a jego efektem jest piękne, czyste nabrzeże. Życzymy by efekty sobotniej pracy utrzymały się jak najdłużej!
Dbajmy wspólnie o nasze otoczenie i nie śmiećmy. Wielką przyjemność sprawia spacer w pięknych, a przede wszystkim wolnych od śmieci „okolicznościach przyrody”.
Zachęcamy również do segregowania odpadów i wrzucania ich do przeznaczonych do tego koszów i worków, a nie podrzucania do okolicznych rowów i rzadko uczęszczanych miejsc. Wytwarzane przez nas odpady odbierane są przez profesjonalną firmę, czy ma sens zatem pakowanie ich do samochodów, wywożenie a następnie wyrzucanie  w miejsca „gdzie nikt nie widzi”. Czy naprawdę zamiast pięknej zieleni, wolimy oglądać porozrzucane śmieci? 

  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej
  • Sprzątanie Skarpy Wiślanej

X edycja Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Bitwa Regionów"

Szanowni Państwo,trwa nabór zgłoszeń do jubileuszowej, X edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego "Bitwa Regionów". Zapraszamy Koła Gospodyń Wiejskich i stowarzyszenia, którym bliskie są smaki regionów i dawne receptury, a wyjątkowe potrawy przygotowują z pasją i sercem. Aby wziąć udział w konkursie, należy wysłać zgłoszenie drogą elektroniczną poprzez wypełnienie formularza dostępnego na stronie https://bitwaregionow.pl/ lub pod linkiem https://www.kupujswiadomie.gov.pl/formularz-bitwa-regionow/

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 25 kwietnia 2025 r.

Konkurs przebiegać będzie w trzech etapach:
Etap I - Komisja kwalifikacyjna, na podstawie oceny formularzy zgłoszeniowych, utworzy listę rankingową prac konkursowych. Do udziału w wydarzeniach regionalnych I etapu konkursu przejdą KGW/stowarzyszenia, które znajdą się na najwyższych pozycjach list rankingowych. W każdym wydarzeniu weźmie udział maksymalnie 20 drużyn. Zespoły biorące udział w I etapie konkursu, które zostaną najwyżej ocenione przez komisje konkursowe podczas danego wydarzenia regionalnego, zostaną zakwalifikowane do II etapu, tj. półfinału konkursu.
Etap II - KGW/stowarzyszenia, które zajmą 1. miejsce w wydarzeniach regionalnych, wezmą udział w półfinałach wojewódzkich. 16 zespołów, które zdobędą 1. miejsce w II etapie konkursu - po 1 z każdego województwa - zakwalifikuje się do finału ogólnopolskiego.
Etap III - Finał z udziałem 16 drużyn odbędzie się 6-7 września 2025 r. na PGE Narodowym w Warszawie.
W tym roku pula nagród to ponad 65 tys. zł. Przewidziana jest również nagroda dodatkowa dla laureata I miejsca w finale - wyjazd przedstawicieli KGW/stowarzyszenia na zagraniczne targi rolno-spożywcze w UE.

"Bitwa Regionów" wpisuje się w ideę działań prowadzonych pod hasłem #KupujŚwiadomie, które promują wybór polskich artykułów rolno-żywnościowych i korzystanie z lokalnych produktów. Wydarzenie to nie tylko integruje społeczności lokalne, ale także inspiruje do odkrywania i pielęgnowania bogatej tradycji kulinarnej kraju.

Organizatorem wydarzenia jest Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Patronat nad konkursem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy do zapoznania się z regulaminem

Informacja Godziny pracy Urzędu

Uprzejmie informujemy, że dnia 02.05.2025 r. (piątek) Urząd Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą będzie nieczynny.

Informacje KRUS

Ostrożnie, fałszywka!

Uważaj na fałszywe oferty sprzedaży sprzętu rolniczego. Zakup sprzętu rolniczego przez Internet może być wygodny i opłacalny, ale wiąże się też z ryzykiem oszustwa. Coraz więcej osób pada ofiarą fałszywych ofert – wpłacają zaliczki, a sprzęt nigdy nie dociera. Jak uniknąć pułapek i bezpiecznie kupować maszyny rolnicze online? Jak nie dać się oszukać?

Najczęstsze metody oszustów:

  • Super okazje – sprzęt wystawiony w znacznie niższej cenie niż rynkowa (np. ciągnik wart 100 tys. zł za 50 tys. zł).
  • Brak możliwości obejrzenia maszyny – sprzedawca twierdzi, że maszyna jest za granicą lub że „nie ma czasu” na prezentację.
  • Prośba o przedpłatę – oszust żąda zaliczki lub pełnej kwoty, zanim pokaże sprzęt.
  • Kradzione zdjęcia – zdjęcia maszyny pochodzące z innych ogłoszeń lub stron producentów.
  • Nieprawdziwe dane kontaktowe – brak numeru telefonu lub kontakt wyłącznie przez e-mail.

Jak kupować bezpiecznie?

  • Sprawdź sprzedawcę – poszukaj opinii w internecie, sprawdź, czy firma istnieje w rejestrach (np. CEIDG, KRS).
  • Unikaj zaliczek – jeśli sprzedawca żąda dużej kwoty „z góry”, to sygnał ostrzegawczy.
  • Zawsze oglądaj sprzęt osobiście – jeśli to niemożliwe, poproś o rozmowę wideo, na żywo, z pokazaniem maszyny
  • Sprawdź numer VIN i historię maszyny – upewnij się, że sprzęt nie jest kradziony.
  • Zachowaj zdrowy rozsądek – jeśli oferta wydaje się zbyt dobra, by była prawdziwa, najprawdopodobniej jest oszustwem.

Uważaj też na fałszywe strony internetowe! Oszuści często podszywają się pod znane firmy rolnicze, tworząc fałszywe strony internetowe. Zanim dokonasz zakupu, zawsze sprawdź adres URL (czy zaczyna się od https:), czytaj opinie o sprzedawcy i kontaktuj się bezpośrednio z firmą. 

KRUS przypomina: zbieranie deszczówki to nie tylko oszczędność, ale również ekologiczne działanie, które wspiera ochronę zasobów wodnych. Po zimie bez śniegu to już prawie pewne: BĘDZIE SUSZA (odpukać!!!) Dlatego tak ważne jest wykorzystanie każdego opadu i oszczędzanie oraz gromadzenie deszczówki. To naturalne źródło wody dla gospodarstwa rolnego i ogrodu, a także – przy zastosowaniu odpowiednich technologii – zamiennik wody pitnej w instalacjach domowych.

Gromadzenie deszczówki pozwala zmniejszyć zużycie wody z wodociągu oraz obniżyć rachunki. Jak to zrobić? Oto 6 sprawdzonych metod:

  • Zbiorniki na deszczówkę. Popularny mauzer to jedno z najlepszych i prostych rozwiązań. Można go podłączyć do rynien i zbierać wodę spływającą z dachu. Mogą to być zarówno naziemne zbiorniki dekoracyjne, jak i podziemne, które gromadzą większe ilości wody.
  • Systemy rozsączające i oczka wodne. Łączymy przyjemne z pożytecznym. Nadmiar wody deszczowej można rozprowadzić w ogrodzie za pomocą systemów rozsączających lub zgromadzić w oczku wodnym, które poprawia mikroklimat i estetykę przestrzeni.
  • Zielone dachy. To ekologiczne rozwiązanie pozwala na retencję wody opadowej w roślinności dachowej, zmniejszając jednocześnie odpływ wody do kanalizacji i poprawiając izolację budynku. Bardzo popularne w krajach skandynawskich.
  • Rowy i studnie chłonne. Tworzenie rowów infiltracyjnych czy studni chłonnych pozwala na zatrzymanie wody w glebie, co zapobiega podtopieniom i wspomaga naturalne nawadnianie terenu.
  • Beczkowe systemy filtracji. Specjalne filtry umieszczane w rynnach pozwalają oczyścić deszczówkę przed jej magazynowaniem, co zwiększa możliwości jej ponownego wykorzystania, np. do mycia auta czy podlewania roślin.
  • Nawadnianie kropelkowe. Metoda polega na dostarczaniu wody bezpośrednio do korzeni roślin, zapewniając minimalne straty i odpływ wody. W miejscach dotkniętych suszą sposób ten może zmniejszyć zużycie wody nawet o 60%. Nawadnianie kropelkowe pozwala zmaksymalizować wzrost roślin, dostarczając wodę i składniki odżywcze dokładnie tam, gdzie są one potrzebne.
  • Bonus: istnieją zaawansowane systemy retencji wody, które mogą być podłączone do instalacji domowych i wykorzystywane np. do spłukiwania toalet czy prania, co znacząco redukuje zużycie wody pitnej. Sprawdź, poszukaj, to bardzo dobry sposób na oszczędności!

Z

Informacja ZUS

Jak skorzystać z odroczenia terminu płatności składek w ZUS?

Przedsiębiorcy, którzy mają chwilowe problemy finansowe i trudności w pozyskaniu środków na terminowe opłacenie składek, mogą złożyć wniosek o odroczenie terminu płatności. Dzięki temu będą mogli przesunąć bieżące obciążenia w czasie, co pozwoli im na zachowanie płynności finansowej.

Odroczenie terminu płatności składek umożliwia przesunięcie bieżących obciążeń oraz uregulowanie składek w późniejszym, ustalonym z ZUS terminie. Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zachować płynność finansową i kontynuować działalność na rynku, nie obawiając się nieodwracalnych konsekwencji związanych z przymusową egzekucją - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Takiej uldze w spłacie podlegają składki w pełnej kwocie oraz na wszystkie fundusze. Co istotne, odroczenie może dotyczyć jedynie tych składek, których termin płatności jeszcze nie upłynął. Dlatego wniosek trzeba złożyć najpóźniej w dniu płatności składki.

Warunki spłaty są ustalane indywidualnie i zależą od możliwości finansowych przedsiębiorcy. 
W przypadku odroczonych składek nie nalicza się odsetek. Zamiast tego pobierana jest opłata prolongacyjna w wysokości 50 proc. stawki odsetek za zwłokę, obowiązującej w dniu podpisania umowy. Taka ulga może stanowić pomoc publiczną. 

Odroczenie terminu płatności składek udzielane jest wyłącznie na wniosek. W formularzu należy wskazać okres, za który składki mają być odroczone, proponowany termin zapłaty, źródło finansowania odroczonej składki oraz rodzaj wnioskowanej pomocy publicznej. Zakres wymaganych dokumentów uzależniony jest od rodzaju prowadzonej działalności oraz formy opodatkowania. 

Wnioski można składać: elektronicznie (wniosek RSO), pisemnie, ustnie do protokołu lub telefonicznie - za pośrednictwem Centrum Kontaktu Klientów (aby złożyć wniosek w tej formie trzeba mieć profil na platformie PUE/eZUS). 

Nie należy się obawiać formalności. W placówkach ZUS zatrudnieni są wyspecjalizowani doradcy, którzy na podstawie informacji uzyskanych od klienta zaproponują najdogodniejsze formy uregulowania zobowiązań, dostosowane do indywidualnej sytuacji oraz możliwości finansowych. 

Odroczenie terminu płatności składki jest korzystnym rozwiązaniem w krótkim okresie, jednak warto mieć na uwadze jego konsekwencje. W miesiącu, na który przesunięto płatność, konieczne będzie uregulowanie zarówno bieżącej, jak i odroczonej składki. To oznacza podwójne obciążenie budżetu, dlatego przed podjęciem decyzji warto dokładnie przeanalizować swoje możliwości finansowe. 

W roku 2024 ZUS odroczył terminy płatności 7 197 płatnikom składek na kwotę 1 003 219 tys. zł. W porównaniu do 2023 r. jest to wzrost liczby udzielonych odroczeń o 7,7 proc. i wzrost o 37,4 proc. kwoty objętej tym rodzajem ulgi.

Krystyna Michałek
regionalna rzeczniczka prasowa ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Zaproszenie do Minikowa na Targi Lato na Wsi - 10-11 maja 2025 roku

Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie - Pan Łukasz Urbański, serdecznie zaprasza do Minikowa k. Nakła nad Notecią w dniach 10-11 maja br. w godz. 10:00 – 17:00 na Targi Lato na Wsi – Święto Smaku i Tradycji.

Punkt Konsultacyjny ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przemocy - grafik dyżurów

Poniżej przedstawiamy grafik dyżurów Punktu Konsultacyjnego ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i Przemocy Domowej, który działa przy MGKRPA w Dobrzyńskim Domu Kultury "ŻAK", ul. Szkolna 2.

Dyżury w 2025 roku

Psycholog – pani mgr Joanna Kwiecińska, (tel: 609 458 428),
czwartek w godzinach od 12:30 do 15:30

Terapeuta d.s. Uzależnień - Ośrodek Terapii Uzależnień CEDR – Mokowo, pani mgr Urszula Stanik,
środa w godzinach 
od 09:00 do 12:00
Psycholog, Psycholog dziecięcy, Psychoterapeuta – mgr Wojciech Jastrowicz,
wtorek w godzinach 
od 15:00 do 17:00
  • styczeń: 9, 30
  • luty: 13, 27
  • marzec: 13, 27
  • kwiecień: 10, 24
  • maj: 15, 29
  • czerwiec: 12, 26
  • styczeń: 8, 22
  • luty: 12, 26
  • marzec: 12, 26
  • kwiecień: 9, 23
  • maj: 14, 28
  • czerwiec: 11, 25
  • lipiec: 9, 23
  • sierpień: 13, 27
  • wrzesień: 10, 24
  • październik: 8, 22
  • listopad: 12, 26
  • grudzień: 3, 17
  • styczeń: 14, 28
  • luty: 4, 25
  • marzec: 11, 25
  • kwiecień: 8, 22
  • maj: 13,27
  • czerwiec: 10,24
  • lipiec:22,29
  • sierpień: 5,19
  • wrzesień: 2,16
  • październik: 14,28
  • listopad: 4,18
  • grudzień: 2,16

Ogłoszenie Azbest 2025

Dobrzyń nad Wisłą, dnia 16.04.2025 r.

Burmistrz Miasta i Gminy
Dobrzyń nad Wisłą

OGŁOSZENIE
AZBEST 2025

Niniejszym informuje mieszkańców, że Gmina Dobrzyń nad Wisłą otrzymała informację o dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu na demontaż, transport i utylizację wyrobów azbestowych na obiektach, których właścicielami są osoby fizyczne, osoby prawne lub jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, którym ustawa przyznaje zdolność prawną.
Kwota dofinansowania przedsięwzięcia może wynieść do 60% kosztów kwalifikowanych. Gmina zastrzega sobie możliwość zmiany wysokości dofinansowania, jeśli wystąpią zmiany finansowania ze strony WFOŚiGW w Toruniu. W sytuacji zmniejszenia dofinansowania przez WFOŚiGW w Toruniu różnica zostanie pokryta przez wnioskodawców.
Z uwagi na określoną kwotę dofinansowania przez WFOŚiGW w Toruniu dla Gminy Dobrzyń nad Wisłą „Demontaż, transport i unieszkodliwienie wyrobów zawierających azbest”, w sytuacji jej przekroczenia decydować będzie data wpływu wniosku do tutejszego urzędu.
W związku z powyższym osoby zainteresowane proszone są o pobranie wniosku w punkcie informacyjnym urzędu lub ze strony internetowej www.bip.dobrzyn.pl. Wypełniony wniosek wraz z wymagalnymi załącznikami należy złożyć do dnia 5 maja 2025 r. w Sekretariacie Urzędu Miasta i Gminy w Dobrzyniu nad Wisłą ul. Szkolna 1 pokój nr 25.

Burmistrz Miasta i Gminy
/-/ Piotr Wiśniewski

Dokumenty do pobrania dostępne na stronie https://www.bip.dobrzyn.pl/

Życzenia Wielkanocne

Wesołego Alleluja

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech ten wielkanocny okres będzie dla wszystkich okresem wyciszenia, zadumy, wypoczynku oraz prawdziwej radości w gronie najbliższych. Życzymy również aby Wielkanoc ogarnęła Was szczególną tradycją i nowymi szczęśliwymi przeżyciami.

Przewodniczący Rady Miejskiej
Krzysztof Pryciak

Burmistrz Miasta i Gminy
Piotr Wiśniewski

Z

Koncert Patriotyczny z okazji 234. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Starosta Lipnowski Krzysztof Baranowski serdecznie zaprasza na Koncert Patriotyczny w wykonaniu Zespołu Kameralnego Orkiestry Symfoników Bydgoskich z okazji powiatowych obchodów Święta Narodowego Trzeciego Maja.

Kościół pw. Św. Wojciecha w Kikole
3 maja 2025 rok, godz.17.00 

Z

Informacja ZUS - Od maja ZUS zacznie wypłacać dodatek dopełniający do renty socjalnej

Osoby uprawnione do renty socjalnej, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz do samodzielnej egzystencji, będą otrzymywać dodatek dopełniający do swojego świadczenia. Wypłaty ruszą w maju. Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują przepisy dotyczące dodatku dopełniającego do renty socjalnej. Zakład Ubezpieczeń Społecznych automatycznie przyzna ten dodatek osobom, które na dzień 
1 stycznia 2025 roku miały przyznaną rentę socjalną oraz były całkowicie niezdolne do pracy i do samodzielnej egzystencji. Informację o przyznaniu dodatku ZUS przekaże na Platformie Usług Elektronicznych (PUE)/eZUS - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

Pierwsze wypłaty dodatku dla tych osób nastąpią w maju, równocześnie z rentą, z wyrównaniem od stycznia. Dodatek dopełniający za styczeń i luty 2025 roku wynosi 2520 zł brutto. Od marca, po waloryzacji, kwota ta wzrosła do 2610,72 zł brutto. Od dodatku zostanie jednak, zgodnie z przepisami odliczona składka na ubezpieczenie zdrowotne oraz zaliczka na podatek dochodowy. Z kwoty dodatku dopełniającego ZUS będzie mógł dokonywać potrąceń i egzekucji na tych samych zasadach, co w przypadku renty socjalnej – dodaje rzeczniczka.

Dodatek dopełniający na wniosek ‒ jeśli brak orzeczenia
Wniosek o dodatek do renty socjalnej powinny złożyć osoby, które na 1 stycznia 2025 roku miały prawo do renty socjalnej i są całkowicie niezdolne do pracy, ale nie mają orzeczenia o niezdolności do samodzielnej egzystencji. W takiej sytuacji zaleca się wypełnienie formularza EDD-SOC, który jest dostępny na stronie www.zus.pl oraz we wszystkich placówkach ZUS. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia, wystawione przez lekarza prowadzącego leczenie, na formularzu 
OL-9. Należy pamiętać, że od daty wydania zaświadczenia do złożenia wniosku nie może upłynąć więcej niż miesiąc. Klienci, którym ZUS przyzna dodatek dopełniający na podstawie złożonego wniosku, otrzymają wypłatę po spełnieniu określonych warunków, jednak nie wcześniej niż od miesiąca, w którym wniosek został złożony.

Kontakt i wsparcie 
W przypadku pytań lub jakichkolwiek trudności można: 

  •  znaleźć informacje na stronie www.zus.pl (zakładka Świadczenia → Katalog usług – emerytury i renty → Ustalanie uprawnień do świadczeń → Dodatek dopełniający do renty socjalnej),
  •  skorzystać z infolinii ZUS (22) 560 16 00, 
  •  przyjść do najbliższej placówki ZUS, 
  •  połączyć się z pracownikiem ZUS w ramach e-wizyty.

Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Modernizacja sali gimnastycznej w Dyblinie

9k=

W ostatnim czasie rozpoczęła się rozbudowa zabytkowej sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej w Dyblinie. Budynek, który niegdyś pełnił rolę oficyny (obiektu budowlanego w sąsiedztwie pałacu i pełniącego w stosunku do niego funkcję służebną), przejdzie modernizację m.in. dzięki środkom uzyskanym z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków-  w kwocie 510 000,00 zł. 
Przekształcenie sali było niezbędne, gdyż w pełni nie była ona przystosowana do potrzeb korzystających z niej uczniów, między innymi poprzez brak szatni i łazienki. Po przeprowadzonej rozbudowie obiekt zyska te pomieszczenia oraz dodatkowe pomieszczenia niezbędne do właściwego funkcjonowania sali. W budynku zamontowana zostanie także nowa stolarka okienna i drzwiowa. Na zewnątrz z kolei obiekt zostanie docieplony i pomalowany. 
Przetarg na roboty budowlane wygrała firma Fidem Budownictwo Joanna Tarnecka z Dobrzynia nad Wisłą.

 

  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie
  • Prace modernizacyjne sali gimnastycznej w Dyblinie

Zapraszamy na obchody Święta Konstytucji 3 Maja

Zapraszamy na obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Dobrzyniu nad Wisłą.

Program obchodów:

  • godz.11.00 - zbiórka  przed budynkiem DDK ŻAK
  • przemarsz na cmentarz parafialny oraz złożenie kwiatów na grobie księdzia Leodarda Lipki
  • przemarsz do kościoła pw. Wniebowzięcia NMP w Dobrzyniu nad Wisłą
  • godz.11.30- Msza Św. w intencji Ojczyzny

Po Mszy Świętej złożenie kwiatów pod Pomnikiem 950-lecia Miasta.

Zapraszamy!

2Q==

 

Dofinansowanie dla szkół w ramach "Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0" na lata 2021-2025

Z

Gmina Dobrzyń nad Wisłą  w ramach wspierania organów prowadzących placówki wychowania przedszkolnego, szkoły oraz biblioteki pedagogicznej w obszarze rozwijania zainteresowań dzieci i młodzieży przez promowanie i wspieranie rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, realizowanego w ramach Priorytetu 3 „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0. na lata 2021 – 2025” na 2025 rok, otrzymała dofinansowanie w wysokości 8.000,00 złotych dla trzech jednostek organizacyjnych:

  • Szkoła Podstawowa im. Polskich Noblistów w Chalinie;
  • - Szkoła Podstawowa im. Jana Kochanowskiego w Dyblinie – oddział przedszkolny;
  • - Przedszkole Samorządowe Kubusia Puchatka w Dobrzyniu nad Wisłą.

Otrzymane środki zostaną przeznaczone na zakup książek, elementów wyposażenia do biblioteki oraz realizację działań promujących czytelnictwo.

 

Informacja ZUS - Zbliża się czas rocznego rozliczenia składki zdrowotnej

Do 20 maja część  przedsiębiorców ma obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2024 rok. Rozliczenie trzeba przekazać w dokumentach za kwiecień 2025 roku. Obowiązek rocznego rozliczenia składki zdrowotnej dotyczy każdej osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, która w 2024 roku podlegała ubezpieczeniu zdrowotnemu i była opodatkowana podatkiem liniowym, skalą podatkową lub ryczałtem ewidencjonowanym. Przedsiębiorcy, którzy w ubiegłym roku zawiesili lub zamknęli swoją działalność, również muszą pamiętać o tym rozliczeniu, o ile byli opodatkowani na zasadach ogólnych lub na ryczałcie - informuje Krystyna Michałek, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie kujawsko-pomorskim.

W przypadku, gdy działalność gospodarcza była zawieszona przez cały 2024 rok, nie ma obowiązku składania rocznego rozliczenia. Wyjątek stanowi sytuacja, w której działalność została wznowiona od stycznia 2025 roku, a płatnik od tej daty jest opodatkowany na zasadach ogólnych. W takim przypadku zobowiązany jest do złożenia rocznego bilansu za rok 2024, w którym ustalona zostanie roczna składka za styczeń 2025 roku – dodaje rzeczniczka.

Rozliczenie należy przekazać w dokumentach ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2025 roku. Jest to blok XII w ZUS DRA lub III.F w ZUS RCA. W przypadku, gdy z rozliczenia wynika, że zapłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne jest wyższa niż ustalona, przysługuje zwrot tej nadwyżki, chyba że płatnik ma zaległości w opłacaniu składek lub pobrał nienależne świadczenie z ubezpieczenia społecznego. Natomiast jeśli z podsumowania wynika, że zapłacona składka jest niższa niż ustalona, konieczne będzie uregulowanie różnicy wraz ze składką za kwiecień 2025 roku, co należy zrobić do 20 maja 2025 roku.

Jak otrzymać zwrot nadpłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne
Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wynika nadpłata, a przedsiębiorca nie ma zaległości w opłacaniu składek ani nienależnie pobranych świadczeń z ubezpieczeń społecznych, na swoim profilu w PUE/eZUS w sekcji dokumentów roboczych znajdzie wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, wskazując jeden numer rachunku bankowego, na który ma być przekazany zwrot, spośród rachunków zapisanych na koncie płatnika w ZUS. Wniosek należy podpisać i odesłać za pośrednictwem PUE/eZUS do 2 czerwca. Wówczas ZUS przekaże nadpłatę na wskazany rachunek bankowy najpóźniej do 1 sierpnia. Jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty, Zakład rozliczy ją na koncie płatnika najpóźniej do końca bieżącego roku.

Uwaga!
Przedsiębiorca, który chce złożyć dokumenty korygujące wysokość składki zdrowotnej za ubiegły rok, powinien je przekazać najpóźniej w dniu składania wniosku o zwrot nadpłaty. W przypadku braku takiego wniosku, termin na złożenie dokumentów upływa 1 lipca 2025 roku.


Krystyna Michałek
regionalny rzecznik prasowy ZUS
w województwie kujawsko-pomorskim

Raport z realizacji ustaleń strategii terytorialnej dla Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Lipna za 2024

Poniżej zamieszczamy Raport z realizacji ustaleń "Strategii Terytorialnej dla Obszaru Prowadzenia Polityki Terytorialnej Lipna za 2024 rok". Obowiązek publikacji poniższych dokumentów wynika z obecności Gminy Dobrzyń nad Wisłą w Stowarzyszeniu na rzecz Gmin i Powiatu Lipnowskiego "Wspólnie dla przyszłości".

 

Informacje KRUS

  1. Wakacyjne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci

Czy Twoje dziecko ma problemy z układem oddechowym? Czy boryka się z wadą postawy lub inną chorobą układu ruchu? Potrzebuje wsparcia w powrocie do zdrowia?

KRUS od lat wspiera najmłodszych ubezpieczonych w uzyskaniu pełni zdrowia i jak co roku w okresie letnich wakacji zorganizuje bezpłatne turnusy rehabilitacyjne dla dzieci rolników ubezpieczonych w KRUS. 

21-dniowe turnusy odbędą się w Centrach Rehabilitacji Rolników KRUS w terminach:

  •    Horyniec-Zdrój: 29.06-19.07 oraz 20.07-09.08.2025 r.
  •    Iwonicz-Zdrój: 16.07-05.08 oraz 06.08_26.08.2025 r.
  •    Jedlec: 07.07-27.07 oraz 28.07-17.08.2025 r.
  •    Szklarska Poręba:20.07-09.08.2025 r.
  •    Świnoujście: 11.08-31.08.2025 r. 

Z turnusów mogą skorzystać urodzone pomiędzy 2010 a 2018 rokiem:  dzieci własne, dzieci drugiego małżonka oraz dzieci przysposobione, przyjęte na wychowanie i utrzymanie przed osiągnięciem pełnoletności – także w ramach rodziny zastępczej – wnuki, rodzeństwo i inne dzieci.

Warunkiem jest ubezpieczenie przynajmniej jednego z rodziców lub opiekuna prawnego w KRUS. 
Aby skorzystać z turnusu, trzeba we właściwej ze względu ma miejsce zamieszkania rodzica placówce terenowej lub oddziale regionalnym KRUS złożyć:

  •    wypełniony przez lekarza POZ bądź lekarza specjalistę wniosek o rehabilitację leczniczą/turnus regeneracyjny, 
  •    formularz z dodatkową informacją o stanie zdrowia dziecka, 
  •    formularz dotyczący informacji podawanych w przypadku pozyskiwania danych osobowych od osoby, której danej dotyczą,
  •    oświadczenia rodzica/opiekuna dotyczącego zgody na udzielenie wszelkiej pomocy przedmedycznej i medycznej w sytuacji   zagrożenia życia lub zdrowia dziecka w trakcie podróży na turnus rehabilitacyjny do CRR KRUS oraz w drodze powrotnej.

UWAGA! 
Druki formularzy można pobrać w Oddziale Regionalnymi Placówkach Terenowych KRUS lub ze strony internetowej KRUS.
Skierowanie dziecka na turnus rehabilitacyjny będzie możliwe po pozytywnej kwalifikacji wniosku dokonanej przez regionalnego inspektora orzecznictwa lekarskiego oddziału lub placówki terenowej KRUS. Pierwszeństwo w skierowaniu na turnusy rehabilitacyjne mają dzieci, posiadające orzeczenie o niepełnosprawności z zastrzeżeniem, że są zdolne do samoobsługi. 

Centra Rehabilitacji Rolników KRUS zapewnią dzieciom całodzienne wyżywienie, całodobową opiekę medyczną oraz indywidualny program rehabilitacyjny. Opieką nad dziećmi zajmie się wykwalifikowana kadra pedagogiczna. 
Szczegółowe informacje dotyczące terminów składania wniosków uzyskają Państwo w Oddziałach Regionalnych i Placówkach Terenowych KRUS.

2. Tata na macierzyńskim

Z zasiłku macierzyńskiego korzysta coraz więcej ojców-rolników!

Ponad TYSIĄC rolników skorzystało w ubiegłym roku z urlopu macierzyńskiego dla ojców – wynika z danych Biura Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. 
– Chcemy przypomnieć i zachęcać rolników do korzystania z tego świadczenia. Nie ma znaczenia, czy matka dziecka jest ubezpieczona w KRUS, czy w ZUS. Ojciec może przejść na taki urlop po zakończeniu opieki nad niemowlęciem przez jego mamę. Jeśli kobieta jest ubezpieczona w ZUS, musi dostarczyć nam odpowiednie zaświadczenie, a gdy w KRUS – wówczas nic nie musi robić – mówi Iwona Kaszuba, dyrektor Biura Świadczeń KRUS. 

  •  zasiłek macierzyński dla ojca dziecka, potocznie zwany urlopem tacierzyńskim, rolnicy ubezpieczeni w KRUS mogą ubiegać się od kwietnia 2023 roku. 
  •  Takie świadczenie przysługuje ojcu, o ile matka była uprawniona do zasiłku macierzyńskiego. 
  •  Zasiłek jest wypłacany rolnikowi jako kontynuacja przyznanego wcześniej zasiłku macierzyńskiego kobiecie.
  •  Należy się on ojcu dziecka, kiedy matka skróci okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, po wykorzystaniu przez nią tego świadczenia przez co najmniej 14 tygodni od dnia urodzenia dziecka, a także w sytuacji śmierci matki dziecka czy porzucenia dziecka przez matkę. 

Jak wynika z danych Biura Statystyki Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, w 2023 roku z urlopu macierzyńskiego dla ojców skorzystało 686 rolników. W roku 2024 było ich już 1207, z czego od maja do grudnia – 857. 

Prawo do tzw. zasiłku tacierzyńskiego przysługuje ojcu nie tylko na dzieci biologiczne, ale również z tytułu przysposobienia bądź przyjęcia dziecka na wychowanie, w sprawie którego wydane zostało postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu rodzinie, nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 14. roku życia.Zasiłek macierzyński ojcu dziecka będzie przysługiwał, jeżeli odpowiedni wniosek zostanie złożony w terminie trzech miesięcy, licząc od dnia zaprzestania pobierania zasiłku macierzyńskiego przez matkę. 
Podstawą do rozpatrzenia uprawnień do zasiłku macierzyńskiego dla ojca dziecka jest wniosek na druku KRUS SR-24B/04/2023 (dostępny na stronie internetowej https://www.gov.pl/web/krus/formularze-i-wnioski---świadczenia) złożony do jednostki organizacyjnej KRUS lub za pośrednictwem poczty albo pocztą elektroniczną, przez platformę e-PUAP lub eKRUS). 
A w przypadku przyjęcia dziecka na wychowanie i wystąpienia do sądu z wnioskiem o przysposobienie – prawomocne postanowienie sądu opiekuńczego o przysposobieniu dziecka rodzinie (jeżeli nie zostało dostarczone do KRUS).Zasiłek macierzyński dla ojca ma wysokość 1000 zł miesięcznie. Kwotę świadczenia za niepełny miesiąc ustala się proporcjonalnie do liczby dni w tym miesiącu.

 

 

 

 

Zapraszamy do udziału w konkursie fotograficznym pt. "Pocztówka promująca walory lokalne i herb Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą"

Burmistrz Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą ogłasza konkurs fotograficzny pt. „Pocztówka promująca walory lokalne i herb Miasta i Gminy Dobrzyń nad Wisłą”.
Celem konkursu jest ukazanie najpiękniejszych miejsc  i zakątków gminy Dobrzyń nad Wisłą i ujęcie ich na pocztówce.
Regulamin konkursu i pozostałe dokumenty do pobrania poniżej.
Serdecznie zachęcamy mieszkańców do udziału w Konkursie.

9k=

  • data: 2025-05-16

Ocena okresowa przydatności wody do spożycia przez ludzi SUW Grochowalsk

PAŃSTWOWY POWIATOWY INSPEKTOR SANITARNY W LIPNIE
Znak sprawy: NHŚ.9020.1.2.08.2.2025

Lipno, dnia 25 kwietnia 2025

OCENA OKRESOWA
przydatności wody do spożycia przez ludzi

Na podstawie art. 4 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (j. t. Dz. U. Z 2024 r., poz. 416) w związku z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 07 czerwca 2001 r. o zbiorowym  zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (j. t. Dz. U. Z 2024 r., poz. 757) oraz § 21 ust. 1 pkt 1 i § 22 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 07 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz. U. z 20 I 7r., poz. 2294) w oparciu o nw. analizy wody: (...)

Informacje KRUS

  1. Wypadek przy pracy w gospodarstwie 

Zdarzył Ci się wypadek przy pracy w gospodarstwie? 
Jeśli jesteś rolnikiem/rolniczką, małżonkiem rolnika, domownikiem ubezpieczonym w KRUS, należy Ci się odszkodowanie z KRUS, gdy wypadek, do którego doszło, miał związek z wykonywaniem działalności rolniczej i gdy spełnione są poniższe warunki:

  •  zdarzenie było „nagłe”, nieprzewidywalne, krótkie, momentalne, jednorazowe. Gwałtowność dotyczy wystąpienia zdarzenia i jego przebiegu, a nie jego skutków;
  •  spowodowane było przyczyną zewnętrzną – każdym czynnikiem zewnętrznym, mogącym wywołać uraz: działaniem sił przyrody, narzędzi, maszyn i urządzeń, czynników chemicznych – w tym także wykonywanymi czynnościami, np. wysiłkiem fizycznym związanym z przemieszczaniem przedmiotów;
  • miało związek z pracą tzn. do wypadku doszło
  •   na terenie gospodarstwa rolnego, które prowadzisz lub w którym stale pracujesz, 
  •   na terenie gospodarstwa domowego bezpośrednio związanego z tym gospodarstwem rolnym, 
  •   w drodze z mieszkania do gospodarstwa rolnego, albo w drodze powrotnej, 
  •   podczas wykonywania lub w związku z wykonywaniem poza terenem gospodarstwa rolnego zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności rolniczej, 
  •  w drodze do miejsca wykonywania ww. czynności albo w drodze powrotnej.

Jeżeli zdarzenie spełnia te kryteria i spowodowało stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu, należy Ci się jednorazowe odszkodowanie powypadkowe (forma rekompensaty za poniesione straty). W przypadku Twojej śmierci w wypadku, odszkodowanie otrzymają uprawnieni członkowie rodziny. 

Prawo do jednorazowego odszkodowania po wypadku przy pracy rolniczej ma także pomocnik rolnika, jeśli wypadek nastąpił podczas wykonywania czynności określonych w umowie o pomocy przy zbiorach.
Od 1 stycznia 2025 r. kwota jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej wynosi:

  •    1.431 zł – za każdy procent uszczerbku na zdrowiu doznanego wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej, 
  •  20.660 zł – z tytułu orzeczonej niezdolności do samodzielnej egzystencji wskutek wypadku przy pracy rolniczej lub rolniczej choroby zawodowej,
  •    143.100 zł – z tytułu śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania uprawniony jest małżonek lub dziecko zmarłego, zwiększone o kwotę 28.620 zł na drugiego i każdego uprawnionego, jeżeli do odszkodowania są uprawnieni równocześnie małżonek i dziecko/dzieci bądź tylko dzieci,
  •   71.550 zł – z tytułu śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania uprawnieni są tylko inni członkowie rodziny niż małżonek i dzieci zmarłego oraz 28.620 zł z tytułu zwiększenia odszkodowania na drugiego i każdego następnego uprawnionego,
  •   28.620 zł – z tytułu śmiertelnego wypadku, gdy do odszkodowania równocześnie z małżonkiem lub dziećmi zmarłego uprawnieni są inni członkowie rodziny, każdemu z nich przysługuje ta kwota niezależnie od odszkodowania przypadającego małżonkowi lub dzieciom

Uwaga! Nie każdy wypadek to wypadek przy pracy rolniczej i nie zawsze poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie.
Jednorazowe odszkodowanie nie przysługuje Ci, jeżeli spowodowałeś wypadek umyślnie albo wskutek rażącego niedbalstwa, lub będąc w stanie nietrzeźwości, pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych, czy innych środków o podobnym działaniu lub sam w znacznym stopniu przyczyniłeś się do wypadku.

Pamiętaj, żeby o wypadku jak najszybciej poinformować jednostkę KRUS w której jesteś ubezpieczony, nie później niż w terminie 6 miesięcy od zdarzenia. Im wcześniejsze zgłoszenie, tym sprawniej przebiegnie procedura przyznania odszkodowania. 
Wypadek możesz zgłosić sam lub mogą to zrobić członkowie rodziny albo inne osoby mające wiedzę o wypadku. 
Można to zrobić:

  •    osobiście – w jednostce terenowej Kasy w której poszkodowany jest ubezpieczony,
  •    telefonicznie – pod ogólnie dostępnymi numerami telefonu KRUS,
  •    pocztą tradycyjną – przesyłając wypełniony formularz zgłoszenia wypadku,
  •    pocztą elektroniczną – przesyłając formularz na adres mailowy Kasy,
  •     elektronicznie – po zalogowaniu w systemie e-KRUS lub korzystając z platform e-usług.

Po wypadku należy także:

  •   zabezpieczyć w miarę możliwości miejsce i przedmioty związane z wypadkiem,
  •   udostępnić pracownikowi KRUS miejsce wypadku i przedmioty z nim związane,
  •   wskazać świadków wypadku,
  •   zgromadzić i dostarczyć posiadaną dokumentację leczenia,
  •   udzielić informacji pracownikowi KRUS, upoważnionemu do prowadzenia postępowania dowodowego w sprawie ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

Mamy nadzieję, że te informacje nigdy nie będą Ci potrzebne. Ale - odpukać - warto się z nimi zapoznać!

        2. W maju KRUS rozpocznie wypłatę dodatku dopełniającego

W majowych terminach płatności rent rodzinnych wypłacanych razem z rentą socjalną rozpoczynamy wypłatę nowego świadczenia pieniężnego – dodatku dopełniającego. W większości przypadków dodatek dopełniający wypłacony zostanie z wyrównaniem od 1 stycznia 2025 r.
Komu wypłacimy dodatek dopełniający?
Dodatek dopełniający wypłacimy osobom uprawnionym do renty socjalnej wypłacanej w zbiegu z rolniczą rentą rodzinną, które są całkowicie niezdolne do pracy oraz  do  samodzielnej egzystencji. 
O przyznaniu dodatku poinformowaliśmy zawiadomieniem przesłanym w styczniu br. lub decyzją, jeżeli dodatek był przyznany od lutego lub później.
Jaka jest wysokość dodatku dopełniającego?
Dodatek dopełniający po waloryzacji od marca 2025 r. wynosi 2.610,72 zł brutto miesięcznie (za styczeń i luty 2025 r. – 2.520,00 zł brutto miesięcznie). 

Co trzeba zrobić aby uzyskać dodatek dopełniający?
Wszystkim świadczeniobiorcom uprawnionym do zbiegu rolniczej renty rodzinnej z rentą socjalną, którzy na dzień 1 stycznia 2025 r. posiadali orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji i nadal są niezdolni do samodzielnej egzystencji, podejmiemy wypłatę dodatku dopełniającego z wyrównaniem za okres od 1 stycznia 2025 r. do 30  kwietnia 2025 r. Takie osoby nie muszą składać wniosku o dodatek.

Uwaga
Osobom uprawnionym do świadczenia uzupełniającego z tytułu niezdolności do  samodzielnej egzystencji kwotę wyrównania dodatku dopełniającego pomniejszymy o kwotę wypłaconego świadczenia uzupełniającego. Natomiast osoby, które na dzień 1 stycznia 2025 r. nie miały orzeczonej niezdolności do  samodzielnej egzystencji lub niezdolność ta wygasła po tej dacie, prawo do dodatku dopełniającego mogą uzyskać wyłącznie na wniosek złożony do ZUS. Do wniosku należy dołączyć zaświadczenie o stanie zdrowia wystawione przez lekarza leczącego i posiadaną dokumentację medyczną.
Kasa jest jedynie płatnikiem takich świadczeń, a prawo do nich rozpatruje ZUS – tak samo jak prawo do renty socjalnej.

Druk wniosku znajdziesz na stronie ZUS: Formularz EDD-SOC. Wniosek o dodatek dopełniający do renty socjalnej

Czy z kwoty dodatku dopełniającego dokonywane są potrącenia?
Z kwoty dodatku dopełniającego będzie potrącana zaliczka na podatek dochodowy i składka na ubezpieczenie zdrowotne.
Mogą też być dokonywane inne potrącenia i egzekucje na takich samych zasadach jak z renty socjalnej. 

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 27 września 2024 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2024 r. poz. 1615).